Ezt olvasta már?

0

1856. május 6-án született Sigmund Freud a pszichoanalízis atyja

Sigmund Freud (1856. május 6., Freiberg (ma Příbor), akkor Osztrák Birodalom, ma Csehország – 1939. szeptember 23., London, Nagy-Britannia) zsidó származású osztrák neurológus és pszichiáter, a pszichoanalitikus iskola megalapítója.


hirdetés
Sigmund Freud 1856. május 6-án született a morvaországi Freibergben (ma Přibor, Csehország), Jakob Freud textilkereskedő gyermekeként. Jakob Freud éles eszű és jó humorú kereskedő volt, és szigorú apa. Első házasságából ekkor már két felnőtt fia volt, és második házasságából Sigmundon kívül hat további gyermek született. Sigmund anyja, Amalia életvidám teremtés volt, férjénél húsz évvel fiatalabb.

Sigmund három éves volt, mikor 1859-ben a Freud család Lipcsébe költözött, majd egyéves lipcsei tartózkodás után tovább vándorolt, és Bécsben, az akkori Európa egyik legjelentősebb tudományos és kulturális centrumában talált magának végleges lakóhelyet. Az egyre szűkösebb anyagi körülmények közé kerülő szülők mindent elkövettek, hogy Sigmund megfelelő iskolába járhasson és az őt érdeklő könyvekhez hozzájuthasson, ugyanis Freud ragyogó intellektusa és szerteágazó érdeklődése már ekkor megmutatkozott. Ebben a korban a zsidók karrierlehetőségei meglehetősen szűkösek voltak, és Freud a Bécsi Egyetem orvosi karára nyert felvételt. Orvostanhallgatóként érdeklődése elsősorban az élettan felé fordult, de filozófiai kurzusokat is hallgatott. Az egzisztenciális és asszimilációs szempontok mellett Freud pályaválasztásában szerepe volt romantikus természetfilozófiai érdeklődésének is, amelyet Goethének A természetről szóló esszéje ébresztett fel benne.

A fiziológia, mint az élő szervezeten belül lezajló fizikai és kémiai folyamatok egzakt tanulmányozása ekkoriban rohamosan fejlődő tudományág volt, és a bécsi egyetemen olyan neves tudósok képviselték, mint Ernst Brücke, aki már hallgatóként famulusául fogadta az ifjú Freudot. Brücke élettani laboratóriumában az ifjú kutató alsóbbrendű állatok (halak és rákok) idegsejtjeinek szerkezetét tanulmányozta, és ezt a kutatómunkát az orvosi diploma megszerzése után is folytatta egy darabig, apróbb felfedezéseket is téve. 1882-ben azonban úgy döntött, hogy a tudományos kutatói pálya helyett inkább gyakorló orvos lesz. Így került a híres bécsi közkórházba, az Allgemeines Krankenhausba, annak csaknem valamennyi részlegét körbejárva. A leghosszabb időt azonban a kórház idegosztályán, korának kiemelkedő neurológusa, Theodor Meynert mellett töltötte. 1885-ben Freud egyetemi magántanári címet kapott, majd elnyert egy párizsi ösztöndíjat.

Párizsban találkozott a kor híres pszichiáterével, Jean-Martin Charcot-val, aki hipnózis segítségével gyógyított hisztériás betegeket. A hipnózis tanulmányozása segítette hozzá Freudot korszakalkotó tudományos elméletének, a pszichoanalízisnek a kifejlesztéséhez.

Párizsból való visszatérése után, 1886-ban Freud magánorvosi rendelőt nyitott Bécsben. A magántanári cím feljogosította ugyan arra, hogy az egyetemen előadásokat tarthasson – de nem jelentett fizetett állást. Freud – kutatói ambíciói ellenére – egzisztenciális megfontolások miatt inkább a magánpraxist választotta, így 1886-ban végül feleségül vehette a jómódú családból származó Martha Bernayst, akivel már hosszú évek óta jegyben járt. Freudot azonban nem elégítette ki a pusztán pénzkereseti célokat szolgáló orvosi praxis. Tudományos ambícióit a későbbiekben e tevékenység keretében igyekezett megvalósítani.


Barátjával, Joseph Breuerrel együtt neurotikus betegekre specializálódva 1895-ben publikálták a Tanulmányok a hisztériáról című kötetet, melyben bemutatták többek között egyik páciensük, Anna O. (eredeti nevén Bertha Pappenheim) gyógyításával kapcsolatos tapasztalataikat. Maga Freud azt állította, hogy a pszichoanalízis módszerének felfedezése Breuer érdeme. Ezek után rendkívül termékeny időszak következett Freud életében, számos könyv, előadás jelezte elméletalkotói előrehaladásának állomásait. Az évek során egyre több pszichés jelenséget térképezett fel.

Az 1900-as Álomfejtésben kifejti nézeteit arról, hogy az álomképek tudattalan tartalmakat szimbolizálnak, és ezek értelmezése révén feltárhatóvá válik a személyiséget mozgató tudattalan dinamika. Az 1901-es A mindennapi élet pszichopatológiája. Az 1912-es Totem és tabuban a vallások eredetéről értekezett.

Freud könyvei és előadásai hírnevet szereztek neki – de nagyon sok ellenséget is, különösen orvos kollégái köréből. Ugyanakkor maga köré vonzott számos kitűnő tanítványt is, akik a későbbiekben kiegészítették, módosították, vagy továbbgondolták teóriáját. Híresebb tanítványai: Carl Gustav Jung, Erich Fromm, Alfred Adler, Erik H. Erikson, Viktor Frankl, Anna Freud (Freud lánya) és a magyar Ferenczi Sándor.

Sajnálatos módon Freud nehezen viselte, ha tanítványai egy jottányit is eltértek az ő nézeteitől (noha ezáltal jelentékenyen hozzájárultak a pszichoanalízis fejlődéséhez és gyakorlati alkalmazásához). Emiatt kényszerült szakításra legtehetségesebb tanítványával és közeli barátjával, Junggal is, aki később önálló analitikus irányzatot alapított.

Freud nyolc évtizeden át, majdnem egészen a második világháború kezdetéig élt Bécsben, amikor 1938-ban, Ausztria német megszállása után külföldi barátainak sikerült elérniük, hogy a náci hatóságok az idős és súlyos beteg Freudot és szűkebb családját kiengedjék Bécsből. A család Londonba emigrált. Freud ekkor már húsz éve szenvedett állkapocsrákban, számtalan műtéten és rendkívül sok szenvedésen és fájdalmon volt túl. Egy évre rá, 1939. szeptember 2-án Londonban halt meg a 20. század egyik legnagyobb hatású gondolkodója.

Freud neve szorosan összefonódott Béccsel. Az ide látogató turista ma megtekintheti a Freud-múzeumot a Berggasse 19-ben, Freud egykori lakóhelyén, utána elsétálhat a közeli Freud-parkba, és megnézheti Freud mellszobrát is. Az euró bevezetéséig az ötven schillinges bankjegyen is Freud portréja díszelgett.

Kétségtelen, hogy Freud roppant eredeti gondolkodású, rendkívüli kreativitással rendelkező férfiú volt, aki egymástól látszólag igen távol eső problémákat és jelenségeket tudott összekapcsolni. Különös képességgel rendelkezett ahhoz, hogy az általa megfigyelt, elszigetelt és látszólag jelentés nélküli tünetek mögött az egész embert lássa, nagy empátiával átérezze szenvedéseit és konfliktusait, a tüneteket pedig ne csupán a személy élettörténetének, hanem a tágabb szociális és kulturális összefüggések kontextusában értelmezze. Freud ebben az értelemben ismeretlen területeket felfedező és meghódító kalandor volt. „Egyáltalán nem vagyok a tudomány embere, nem vagyok sem megfigyelő, sem kísérletező, és nem is vagyok gondolkodó. Alkatom szerint nem vagyok más, mint egy konkvisztádor, vagy, ha le akarja fordítani a szót, kalandor, az ilyen embernek minden kíváncsiságával, merészségével, makacs kitartásával” – írta magáról egyik levelében.


A pszichoanalitikus iskola alapelmélete, hogy az elfojtás révén tudattalanná váló emlékek és motivációk nagy hatással vannak a személy viselkedésére. Bizonyos tudattalan gondolatok és emlékek – különösen a szexuális és agresszív jellegűek – neurózis forrásává válhatnak, ugyanakkor a neurózisok kezelhetőek a tudattalan gondolatok és emlékek felszínre hozásával. Erre irányuló módszerét nevezte el pszichoanalízisnek. Kezdetben Freud – kollégája, Breuer nyomán – hipnózissal dolgozott. Később úgy látta, hogy nem mindenki hipnotizálható, s hogy hipnózissal nehéz tartós eredményeket elérni. Felfedezte, hogy az elfojtott, tudattalanná vált emlékek szabad asszociáció révén is felszínre hozhatóak. Ebben alapvető jelentőséget tulajdonított az álomfejtésnek, ezt nevezte a tudattalanhoz vezető „via regia”-nak, királyi útnak. Hasonlóképp jelentést tudott tulajdonítani, s a terápiában fel tudta használni az elvétéseket.

Freud nézetei:

   1. Freud kétféle ún. topográfiai modellben szemléltette a lélekről alkotott elgondolásait. Az elsőben a tudatos, a tudatelőttes és a tudattalan hármasságát különítette el. A másodikban háromféle énről beszél: ezek az Id (Ösztön-én), Ego (Én) és Superego (Felettes-én). Ezek a fogalmak alkotják a represszióval, cenzúrával, szublimációval és a szexualitás hipotézisével együtt a Freudi-emberkép kereteit.
   2. Az Én a józan állapot és a hatékony tevékenységek központja. A Felettes-én tartalmazza a feszültséget és társaságkeresést, továbbá ez az erkölcsi előírások és parancsok forrása. Az Ösztön-én a szenvedélyek forrása. Az Én a Felettes-én és az Ösztön-én feszültsége között található, és igyekszik ezeket a feszültségi különbségeket harmóniába hozni.
   3. Amikor az Ösztön-én túl nagy harcban áll a Felettes-énnel, akkor az Én és a Felettes-én eltávolítják az Ösztön-ént, úgy hogy a tartalmát a lélek tudatalatti részébe nyomják. Ezt a represszív (elnyomó, elfojtó) folyamatot nevezik cenzúrának.
   4. Az elfojtott tartalmak rejtett módszerekkel hatnak ránk. A kreativitás forrása mindenhol az elfojtott érzelmek szublimációjával (nemesítésével, finomításával) magyarázható. A neurózis (idegesség), akkor jelentkezik, amikor a repressziós-szublimációs csatorna valami miatt nem működik kellőképpen. A neurózis oka szexualitás természetű. Ebben az esetben a normális állapotba való visszahozás pszichoanalízissel oldható meg. A pszichoanalízis a Tudattalan kikérdezése, amelyik addig vezet, hogy az analitikus az emlékek felhasználásával és az álomfejtéssel megérti a problémás tartalmat, amelyik kiváltotta a blokádot (akadályt).
   5. Leginkább azok a vágyak, érzelmek vannak elfojtva, melyek a vérfertőzéssel kapcsolatosak. Ilyen az Ödipusz-komplexus (a fiú anya iránti vágya) és az Elektra-komplexus (a lány apa iránti vágya).
   6. A vallásgyakorlat a megoldás arra, hogy elkerüljük az individuál (egyén) neurózisát. A vallás által a felnőttek saját infantilitásukat (gyermekiességüket) egy egész életre meghosszabbítják. Valamilyen illúzióba való kapaszkodással el lehet kerülni az egyéni neurózist.
   7. Az érettség az illúzióink minden gondjának és gondatlanságának lecserélésével történik. Ez a folyamat a realitás és az elégedettség (paradigmája a szexuális élvezet), mint életcélok elérésével történik.
   8. Az Erosz (az élvezet, mint életösztön) megfigyelésével Freud szembeállította a Tanatoszt (a halálösztön). Freud az emberi történelmet eme két principia (alapelv) folyamatos harcának eredményeként fogja fel.

Freud azt mondja: „Vágyom, tehát vagyok.” Az Ember ösztön és normák között áll, a vágyak értelmezésének sorozatával áll szemben, a vágy pedig egy olyan megfoghatatlan erő, ami a tudattalanból fakad. Az elfojtás alapvető értelmezési tevékenységünk, az elfojtásban folyamatosan formálódik a pszichénk, ez a dinamika, feszültség teszi az embereket dinamikussá. A traumák, a lelki zavarok az elfojtás miatt alakulnak ki, mert a felettes én túl erős, nem jut hozzá a tudatalatti energiához, és a dinamika elakad. Ekkor terápiához kell folyamodni.

Freud munkássága a 20. század eleji Bécsben meglehetősen vitatott volt, és ezek a viták teljesen napjainkban sem csitultak el.

Tanítványa, Viktor Frankl kiemeli, hogy Freud számára mind a vallásos hit, mind a filozófia nem más, mint a neurózis egyfajta teoretizálása, teologizálása. Számára az élet értelmére irányuló kérdések már eleve a betegség jelei. (Sigmund Freud Briefe 1973-1939) Frankl ezzel szemben azt állítja, hogy ez a szemlélet nem ad választ a beteg valódi kérdéseire, amikor az az értelmet, célt keresi az életben.

Szintén Frankl idézi Gordon W. Allportot, aki szerint elavult Freudnak az a szemlélete, amely a motivációk értelmezésénél pusztán az ösztön-én szempontjára korlátozódik, mert így nem tartja hitelesnek azokat az értékeket, amelyekre irányulva a beteg él. Ez azt jelenti, hogy elveszi a személy azon jogát, hogy higgyenek neki.

Mindezek ellenére nem csak a pszichológia egyik nagy újítójának tartják, de a nyugati gondolkodásra egyik legnagyobb hatással levő alaknak is. Munkásságának eredményei gyakran kerülnek az irodalom és a filozófiai viták fókuszába, vitatva a tudományos és orvosi értéküket. Hatással volt ezen kívül még a szociológiára, antropológiára, politikatudományra, történelemre, irodalomra, művészettörténetre és kritikára.

Freud, tudománytörténeti hatásán túlmenően, meghatározó jelentőségű a huszadik századi nyugati ember önmagáról alkotott képének megalkotásában is. Mindennapjainkból hozzá köthető a tudatalatti jelentőségének, illetve a kora gyermekkori nevelés befolyásának felismerése, részben a gyermekkor kultusza is. Sokáig csak szűk rajongói rétege volt, a dekadencia táplálkozott belőle. Az I. világháború után népszerűvé válik, ekkor már szélesebb körben terjed el, a fejlett országok mindegyike átvette a pszichoanalízis eredményeit. A II. világháború után a hétköznapi életbe is beépülnek a gondolatai, az '50-es-'60-as években már tömegfilmek alapja is lett, ld. Alfred Hitchcock Psycho című filmjét. A hetvenes években Freud művei komoly inspirációt jelentettek a humántidományban az ún. posztstrukturalista gondolkodás számára, amelyek fontos képviselői többek között Jacques Derrida, Michel Foucault, Jean-Francois Lyotard.

Magyarul megjelent művei

    * Álomfejtés (Somló Béla, 1935; Helikon, 1985, 1993)
    * Az álomról (Dick, 1915, 1919; Hat-ágú Síp, 1991)
    * Bevezetés a pszichoanalízisbe (Wien-Bp. 1932; Gondolat, 1986)
    * Esszék (Gondolat, 1982)
    * A halálösztön és az életösztönök (Világirodalmi, 1923; Múzsák, 1991)
    * Három értekezés a szexualitás elméletéről (Dick, 1915, 1919.; Könyvjelző, Nyíregyháza, 1993)
    * Egy illúzió jövője (Bibliotheca, 1945; Párbeszéd, 1991)
    * A lélekelemzés legújabb eredményei (Pannónia Nyomda, Debrecen, 1943)
    * A mindennapi élet pszichopatológiája (Világirodalmi, 1923; Somló Béla, 1932; Bibliotheca, 1958; Cserépfalvi 1992)
    * Mózes. Michelangelo Mózese (Európa, 1987)
    * Mózes és az egyistenhit (Bibliotheca, 1946)
    * Önéletrajz (Pantheon, 1936)
    * Önéletrajzi írások (Cserépfalvi, 1989, 1990)
    * Az ősvalami és az én (Panthenon, 1937; Hatágú Síp, 1991)
    * Pszichoanalízis (Kossuth, 1990, 1992)
    * Rossz közérzet a kultúrában (Kossuth, 1992)
    * Totem és tabu (Dick, 1918; Göncöl, 1990)

Forrás:wikipédia







0
0


Ön melyik párt listájára szavazna a 2024. június 9-i EP-választáson?









0

hírek innen, onnan

Megtalálhatták a másnaposság elleni csodaszert

Egy új gél megelőzi, hogy a rettegett alkoholos utóhatás egyáltalán bekövetkezzen

Elmennél a gyerekekkel külföldre? Jól vigyázz, ha ez a papír nincs nálad, lehet a határon sem mehetsz át

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik...

Csökkent a Waberer's eredménye az első negyedévben

A Waberer's International Nyrt. 196,7 millió euró árbevételt ért el az első negyedévben, ami 11,3 százalékos növekedés az előző év...

Óriási újításra készül a Gmail, nálad is megváltozik a Google levelezőrendszere

A Gmail folyamatosan fejlődik, hogy igazodni tudjon a felhasználók igényeihez. A levelezőrendszerben egy új gombot kapunk majd.

Jeremy Clarkson lett az Egyesült Királyság legszexibb férfija: Tom Hollandot, Cillian Murphyt és Idris Elbát is lehagyta

Jeremy Clarkson lett az Egyesült Királyság legszexibb férfija, immár második éve. Győzelmével olyan férfiakat utasított maga mögé mint...

Súlyos baleset a 71-es főúton, teljes az útzár

A forgalmat a rendőrök kerülő utakra terelik.

Halálba zuhant az egyetemista lány, mentősök lepték el a kollégiumot

A fiatal agysérülést szenvedett, 48 órán belül elhunyt.

Válságban Jennifer Lopezék házassága, közel a válás

Ben Affleck már el is költözött Jennifer Lopeztől.

Fényezés helyett lila textilbe húzták a BMW XM-et

Ha benned is birtoklási vágy ébredt a bársonyba burkolt BMW iránt, akkor van egy rossz hírünk.

Visszatérnek a GM „kísértet” taxijai az amerikai utakra

Kézen fogva vezetik vissza az utakra a Cruise önvezető autóit.

Egész napos hullámok – Tippek és trükkök a tökéletes, tartós loknikért

Ha alapból hullámos a hajad és szeretnéd, hogy szebben, tartósabban benne maradjanak a hullámok, vagy az egyenes hajadat néha szeretnéd...

Javítani kellett a hetedikes tankönyvet, mert hibák voltak a Himnuszban

Az Oktatási Hivatal szerint nyomdahiba történt.

Sport

Kilenc év fegyházra ítélték a többszörös magyar bajnokot

Drogkereskedelem miatt kilenc év szabadságvesztérsre ítélték a többszörös magyar bajnok asztaliteniszezőt, P. Róbertet.

„A Paks elment a sportszerűtlenség határáig” - Kubatov Gábor a Ferencváros vesztes Magyar Kupa dön...

A Ferencváros elnöke a Magyar Kupa-döntő után az M4 Sportnak nyilatkozott.

Tragikus balesetet szenvedett az otthonában, meghalt a legendás sportoló

Hiába szállították kórházba, már nem tudták megmenteni az életét.

Sztankovics a szurkolóktól és a Fradi elnökétől is elnézést kért – reakció

A Magyar Kupa döntőjében hosszabbítás után 2-0-ra nyert a Paks a Ferencváros ellen és megszerezte az első trófeáját. Paks-FTC: kihagyott […] A Sztankovics a szurkolóktól és a Fradi elnökétől is elnézést kért

Marco Rossi ütötte be az első szeget a Fradi kupaálmának koporsójába

A magyar válogatott szövetségi kapitánya volt, aki valódi szárnyakat adott a paksi főhősnek.

A történelmet író Bognár György Kubatov Gábornak is köszönetet mondott

Mint ismert, a Paks hosszabbítás után 2-0-ra legyőzte a Ferencvárost, ezzel története során először megnyerte a MOL Magyar Kupát. A mérkőzést követő sajtótájékoztatón az eddigi legnagyobb edzői sikerét elér

Sztankovics távozik a Ferencvárostól

Az M4 Sporthoz hasonlóan a Sportál is úgy értesült, hogy Dejan Sztankovics vezetőedző távozik a Ferencvárostól.

Paks-FTC: kihagyott büntető, piros lapok, kapusparádé, 120 perc döntött

A 111. Magyar Kupa fináléjában a Paks és a Ferencváros mérkőzött meg egymással a rekordnézőszámmal kecsegtető Puskás Arénában. Bognár György […] A Paks-FTC: kihagyott büntető, piros lapok, kapusparádé, 120

Orbán Viktor és Szoboszlai Dominik is megszólalt a Fradi-Paks kupadöntőről

Bognár György csapata története legnagyobb sikerét aratta a Puskás Arénában.

Ezt mondta a Fradi edzője a drámai kupadöntő után

Bognár György csapata történelmi sikert ért el.

19 éve nem látott pofont kapott a Ferencváros: kupagyőztes a Paks

Az atomvárosiak klubtörténelmet írtak, Szappanos büntetőt védve, igazi kapusparádéval járult hozzá.

A Paksnak kedvezett a Fradi emberelőnye? Megérdemelte Lisztes, hogy lecseréljék? Rossi érdeme a Szappanos-pará...

Hétfőnként megjelenő rovatunkban megszokhatták, hogy megvizsgáljuk az NB I hétvégéinek legfontosabb kérdéseit, most azonban csütörtökön, a Paks történelmi győzelmével végződő Magyar Kupa-döntő kulcsmomentum

0

Bulvár

Ne vegye fel, ha erről a számról hívják - nagyon sokba kerülhet.

Újabb átverés terjed egy hazai nagybank nevében.

Robert Fico nem viselt golyóálló mellényt, amiért Orbán Viktort rengeteget froclizzák

„A mellényt nem minden esetben hordják a védett vezetők, mert cikinek tartják, vagy egy olyan szintű beismerésnek, hogy a szavazóktól neki valamilyen okból félnie kell” – hangsúlyozta Tarjányi Péter biztonságp

Durva támadás érte Magyar Pétert

Molnár Csaba, a DK ügyvezető alelnöke szerint Magyar Péter miatt ült le olyan hamar a pedofilbotrány.

Amerikai lap: Ha Orbán terve bejön, óriási bajba kerül Európa

A jobboldali populisták várható térnyerése sebezhetővé teheti Európát a támadásokkal szemben – írja a CNN.

Kizárólag erős idegzetűeknek! Új felvétel került elő a Robert Fico elleni merényletről, tisztán látni mindent

Előkerült egy videó a merényletről, amelyen tökéletesen látható a szerdai, nyitrabányai lövöldözés minden pillanata. Figyelem, csak erős idegzetű olvasóink nézzék meg a felvételt!

Kilenc év fegyházra ítélték a többszörös magyar bajnokot

Drogkereskedelem miatt kilenc év szabadságvesztérsre ítélték a többszörös magyar bajnok asztaliteniszezőt, P. Róbertet.

„Megsértődött, amikor nem álltam neki főzni a császármetszésem után” – Szülés utáni horrorsztorik az apákról

Egy nő a gyerekét mindig magának szüli, tartja a mondás és az alábbi tíz „mintaapára” ez sajnos különösen igaz.

Szoboszlai az első, akit megneveztek Liverpoolban

A lap már az Európa-bajnokság következményeiről is írt.

Újabb fordulat a rezsiszámláknál, több mint 3 millió embert érint

Válaszolt az Index megkeresésére a Gazdasági Versenyhivatal.

blogmorzsák

Így hat a tetoválás az igazságszolgáltatásra

Miért lennének a tetováltak nagyobb mérték–ben bűnözök, mint a ki nem varrt emberek?

Lézergravírozás otthon, egyszerűen a Wainlux K10 Minivel

A Wainlux a lézergravírozást minden földi halandó számára elérhetővé tette.

0






0