Bőköz Fesztivál szeptemberben az Ormánságban
Négy ormánsági falu (Kémes, Szaporca, Tésenfa és Drávacsehi) 37 helyszínén száznál is több ingyenes zenei, irodalmi, színházi, képző- és népművészeti programmal várja a látogatókat szeptember 3. és 6. között az V. Bőköz Fesztivál.
Az ország egyik legelhagyatottabb térsége az Ormánság, amely, noha egészen különleges tájegység, számos gazdasági, demográfiai és egyéb problémával küzd. Az elmúlt öt-hat esztendőben azonban a térség kezd magára találni, újjáéledni, ehhez hozzájárul a mostanában tapasztalható kulturális önazonosságra ébredés - mondta el a Bőköz Fesztivál szerdai budapesti sajtótájékoztatóján Hoppál Péter kulturális alapellátásért felelős miniszteri biztos.
Mint emlékeztetett, öt éve Kémes, Szaporca, Tésenfa és Drávacsehi azért fogott össze, hogy a saját értékeiket maguk is felfedezzék és a látogatóknak is bemutassák.
Nagy Csaba, a térség országgyűlési képviselője hozzáfűzte: az ország egyik legdélebbi részében található négy falu összesített lakossága is alig haladja meg az ezer főt. Ezek a települések azonban egyedülálló építészeti örökséget őriznek, melynek kiemelkedő darabjai a fakazettás templomok, amelyek autóval 10-20 percnyire vannak csupán a harkányi fürdőtől és a siklósi vártól - jegyezte meg.
Pataki András fesztiváligazgató elmondása szerint a rendezők célja, hogy a Bőköz Fesztivál túlmutasson a maga keretein és hozzátegyen valamit a térséghez, mintaprogramként hatással legyen a négy falu társadalmi fejlődésére is.
Mint hozzátette, a rendezvénysorozat idei programját a nemzeti összetartozás jegyében hirdetik meg: a trianoni döntés centenáriumra emlékezve lesz például kopjafaállítás és gyümölcsfaültetés, de határon túlról érkezik számos népzenei és néptáncos csoport is.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma 25 millió és az Agrárminisztérium 8 millió forintos támogatásának köszönhetően a Bőköz Fesztivál valamennyi programja díjmentesen élvezhető, és a rendezvény idején a települések között ingyenes kisvonatok, lovaskocsik és "bulitraktorok" szállítják a fesztiválozókat, kerékpárokat is lehet azonban bérelni - közölte Pataki András.
A négy település polgármesterei - Szolykóné Pfeifer Gabriella (Kémes), Pál Csaba (Szaporca), Bokor Géza (Tésenfa) és Németh Tamás (Drávacsehi) - hangsúlyozták, kicsi falvakról van ugyan szó, ezek azonban rengeteg kinccsel, értékes építészeti örökséggel és különleges gasztronómiai hagyományokkal rendelkeznek.
A kémesi nagyszínpadon fellép mások mellett Szabó Balázs és bandája, a Cimbaliband, a Pannon Cigányzenekar; Kalapács József és Rudán Joe vezetésével érkezik az Attila Fiai Társulat, szvingshow-t tart a Local Vintage Company és hallható lesz a soproni szimfonikusok Zenés mesék, mesés zenék című produkciója is.
A szaporcai Bőköz és Hétöles színpadokon többek között a Kollmann Gábor Band zenél Wolf Katival és Urbán Orsival; Binder Károly Varga Gáborral ad koncertet és fellép a Blues Hangers, a Four Corners, valamint a Maros Művészegyüttes.
Tésenfán Pál Zsolti Jazz- és Kultúrkertje ad otthont Vastag Tamás szvingkoncertjének, valamint a Grappa Jazz, a Varga Gábor Jazz Trió, a Mecsek és a Sopron Táncegyüttes fellépésének, továbbá Váray László stand-up estjének is.
Drávacsehiben a Levendulaszárító színpadon a Harka Táncegyüttes, a Figurás Banda, a Szénási Akusztik és a Sanzon Time is fellép, a felvidéki Gál Tamás pedig több produkcióját is elviszi a településre.
Számos programmal várja a négy településen a fesztiválozókat a NépmesePont, a Versmondó Szalon; lesz táncház, prímásverseny, kirakodóvásár, fellépnek komlói, siklósi, szennai és pécsi fiatal néptáncosok, és komoly hangsúlyt kap az ormánsági gasztronómiai hagyomány bemutatása is.
hírek innen, onnan
Ebbe soha ne csomagold az ételt: sokkoló, mit árultak el a tudósok
Miért veszélyesek bizonyos tárolóanyagok az ételek számára?
Csak ezt a két dolgot építsd be a rutinodba: villámgyorsan visszafiatalodik a bőröd
Hogyan őrizhetjük meg bőrünk feszességét? Két bevált módszer segíthet!
Lehet, hogy ezért alszol rosszul: nem is gondolnád, mi történik, ha nem csinálod ezt meg rendszeresen
Láthatatlan világ az ágyunkban: miért fontos az ágynemű higiéniája?
Marokszámra kellene enni télen: csökkenti a vércukorszintet, kipucolja a beleket
Ha beköszönt a tél, jön a sütőtök-szezon – krémleves, sütve, pürének, minden formában imádjuk.
Kielemezték, mikor és hogyan töltik a magyarok az elektromos autókat
A elektromos autók töltése ma már nem külön program: a munkahelyen, bevásárlás vagy ügyintézés közbeni megállások adják az...
Videó: Ilyen, amikor a kéménybe szorult, tetőtől talpig kormos bagoly fürdik
Egy pomázi lakos hívta ki a tűzoltókat, hogy mentsék ki a madarat. Végül az akció sikeres volt, és a madarat a szentendrei állatkert...
Erről az ismerős számról keresnek a csalók, minden pénzed viszik, ha kattintasz
Újabb átverés a Yettel nevében: ne dőlj be!
Világvége? Egymillió mintát rejtettek a jég alá, hogy túléljük a totális pusztulást
Az emberiség éléskamrája a sarkkörön túl.
Amikor a máj segítségért kiált, nincs is jobb: ez a gyógynövény valóban megvédi a károsodástól
A májad csendben dolgozik érted nap mint nap: méregtelenít, tápanyagokat raktároz, támogatja az immunrendszert. Éppen ezért sokszor csak...
Már nem a 36,6 °C az átlagos testhő, elmondták a tudósok: Ez az új átlag
Már nem 36,6 °C az átlagos testhőmérséklet – Miért lettünk „hűvösebbek”?
Fejfájásra panaszkodott, reggel az édesanyja talált rá holtan a 39 éves magyar színésznőre
Felfoghatatlan.
Robbie Keane a videóbírót hibáztatta, aztán a Fradi játékosait dicsérte agyon
A Ferencváros edzője büszke a játékosaira, amiért továbbra is veretlenek az Európa-ligában.
Sport
„Kaptuk a pofonokat, és semmi nem járt érte” – a vb-vereség után a bírók is reflektorfénybe kerültek
A szakértő Danyi Gábor szerint a világbajnoki hetedik hely visszalépés.
Kimondták: Fel kell jutnia az egyik legnagyobb magyar vidéki fellegvárnak
A jelenleg NB III-as Haladásnál a következő szezon elsődleges célja a feljutás - ennek megfelelően igazolnának is.
Hertha: Dárdai visszatérhet a kínos vereség után
A Magdeburg elleni 2-0-s vereséget követően két fontos játékos, Kennet Eichhorn és Dárdai Márton újra csatlakozott a Hertha BSC edzéséhez.
Mocskosul nagy gólt rúgott a Bajnokok Ligájában a listavezető támadója
Az Arsenal támadója szerezte a forduló gólját a Bajnokok Ligájában.
Így nullázta le egy 28 éves baszk a világ legjobb futballcsaptát
Sokan azt vallják, nincs jobb kapus Unai Simónnál.
„Olcsón megúsztuk” – kíméletlen dán őszinteség, ami a magyaroknak is nagyon fáj
A magyar játékosok Golovin Vlagyimir szövetségi kapitánnyal az élen viszont a játékvezetőket hibáztatják a kiesésért.
„Hogy lehet ilyen szinten megengedni?” – teljesen kiakadt a magyar válogatott játékosa + videó
Szemerey Zsófi lapunknak azt is elmondta, miért került összetűzésébe egyik holland klubtársával.
Rekordbeállítás az éjszaka, továbbra is félelmetes tempóban menetel a címvédő
Felmerülhet a legendás Golden State Warriors szezoncsúcsának megdöntése is.
NB I: Nyomoz a rendőrség a Nyíregyháza-Debrecen meccset követően
A klub felajánlotta a segítségét a családnak.
Varga Barnabás magától mondott le a 11-esekről: "Keane nem mondta, hogy ne rúgjam"
A Fradi csatára szerint már a nemzetközi porondon is képesek dominálni.
A Liverpool új szögből mutatta meg Szoboszlai Dominik győztes gólját a BL-ben – videó
Az Inter volt a szenvedő fél.
A Manchester City a Bernabéuban verte meg a Real Madridot
Kikapott otthon a Real Madrid. Lehet, hogy ez volt Xabi Alonso utolsó dobása.
Bulvár
A rendeletet aláírták. 65-91 éves nyugdíjasok készüljetek.
A képviselők a kormány előterjesztését egyhangúlag, 181 igen szavazattal támogatták.
Kapu Tibor és ez a magyar énekesnő álompárt alkot: a kommentelők összeboronálják őket
Szerinted is tökéletesen összeillenek? A rajongók már kombinálnak, mi lehet köztük.
Őrületes botrány a Covid-vakcinák körül: iszonyú, végzetes mellékhatásra bukkantak
Egy új biztonsági felülvizsgálatra szánták el magukat, hogy feltérképezzék, van-e összefüggés bizonyos halálozások és a koronavírus elleni oltóanyagok közt.
14 vármegyére adták a ki a figyelmeztetést, végre érkezik a havazás és az igazi tél? Valami közeleg - Időjárás-előrejelzés
Csak a legbátrabbak üljenek autóba ma reggel, mondjuk a részleteket.
Hadházy: Orbánék megvennék az RTL-t, ez lehet az előjáték
Első lépésben 54 milliárdot csoportosítottak át, hogy megvásárolják Jászai Gellért egyik cégét.
Nagyot zuhant a forint az Orbán Viktor köztársasági elnöki ambícióit latolgató hírre
Derült égből villámcsapásként érkezett a forintesés.
Az életéért küzd a Miss Universe versenyző: Gabi a színpadról zuhant a mélybe - Videó
Agyvérzés és más sérülések után küzd az életéért a fiatal szépségkirálynő-jelölt, aki a Miss Universe előselejtezőjén zuhant le a színpadról. Videóra vették.
Rendkívüli változás a Hír TV-n, igazi híresség igazolt a csatornához, bemondták a nevét is
Nagy bejelentést tett a csatorna.
Gyászol a magyar város, elhunyt a legendás onkológus
Tragikus hirtelenséggel, 62 éves korában elhunyt dr. Kispál Mihály Csaba főorvos, aki onkológusként életét a gyógyításnak szentelte. Halála nagy veszteség Szentes és a térség egészségügyi közössége számár
Kész a mesterterv: így léptetné ki az USA Magyarországot az Európai Unióból
Az Egyesült Államok új nemzetbiztonsági stratégiájának titkos változata az Európai Unió gyengítését és nacionalista pártok támogatását szorgalmazza.
50 felett sose viseld ezt az 5 téli ruhadarabot - Öregítenek, kövérítenek és ódivatúak
Öt téli ruhadarab, amit ötven felett jobb kerülni, ha csinos, fiatalos és divatos összhatást szeretnél elérni a szetteddel.
Vége az ingyenes gurulásnak: kilométeradó jön a villanyautókra
A brit kormány 2028-tól megtett úttal arányos közlekedési adót vezet be az elektromos autókra. A megtett távolság után fizetendő díj a villanyautózás új korszakának előszobája lehet, miközben komoly ellenérzé

- Mai traffipaxok Pécsett, január 6.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 17.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 18.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 19.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 20.
- Mai traffipaxok Pécsett, február 13.
- Mai traffipaxok Pécsett, február 15.
- Március 15-ig látogatható a pécsi 1956-os kiállítás
- Mesélő vizek a pécsi Természettudományi Múzeumban
- Gyérítik a vadállományt Pécsett
- Csökkent a gázolaj ára
- Hallgatói tervpályázat: buszmegálló terveket várnak Szentlőrincre
- Mai traffipaxok Pécsett, március 22.






