Ezt olvasta már?

0

Egyre több fiatal jelentkezik tartalékos katonának

A fiatalok körében egyre népszerűbb az önkéntes tartalékos katonai szolgálat - mondta a Magyar Honvédség Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokságának vezetője az MTI-nek.

Vanyur Tibor az interjúban arról is beszélt, hogy az önkéntes műveleti tartalékosok a Magyar Honvédség valamennyi feladatába bevonhatók. Igazi feladataikat különleges jogrend, például katasztrófahelyzet bevezetésekor látják el, de békeidőszakban is teljesíthetnek katonai szolgálatot.

Vanyur Tibor közlése szerint az önkéntes műveleti tartalékosok körében a férfiaknál 47, a nőknél 44 év az átlagéletkor, de az utóbbi időben nőtt a 30 éven aluli jelentkezők száma. Tavaly a férfiak körében 1-2, az idén viszont már több mint 8 százalék, míg a női tartalékosok körében már 22 százalék a 30 éven aluliak aránya. Összességében a műveleti tartalékosok között több mint 7 százalék a nők aránya.

Az ezredes elmondta, hogy tavaly elsősorban azokat szólították meg, akik a Magyar Honvédség, illetve a rendvédelmi szervek állományából korkedvezménnyel mentek nyugdíjba, és szolgálati járandóságot kaptak. Ezzel együtt már tavaly országos toborzásba kezdtek, hogy a társadalom minél szélesebb rétegeit vonják be a rendszerbe. Ennek keretében valamennyi felsőoktatási intézményt megkeresték, többekkel már együttműködési megállapodást is kötöttek. A Szegedi Tudományegyetemen például már állandó toborzó pontot is kialakítottak, ahol heti rendszerességgel népszerűsítik a tartalékos rendszert.

Vanyur Tibor elmondta, a gólyatáborok többségében is ott lesznek, hogy tartalékosokat toborozzanak. A középfokú intézményekben a 18 év körüli diákokat szólítják meg, és országszerte a munkaügyi központokkal is szoros kapcsolatot alakítottak ki.

Az ezredes arra is kitért, hogy az önkéntes tartalékosnak jelentkezők területi eloszlása hasonló képet mutat, mint a szerződéses, illetve hivatásos állományé. Mostanáig a legtöbben Budapestről és Pest megyéből jelentkeztek. Ebben a térségben a közelmúltban a 800. szerződést kötötték meg.

A katonai szolgálatra jelentkezők száma hagyományosan magas Hajdú-Bihar, Bács-Kiskun és Veszprém megyében. Kevesebb a jelentkező Békés, Tolna és Vas megyéből, ahonnan egyébként is alacsony a Magyar Honvédségbe való jelentkezés. Jász-Nagykun-Szolnok, Fejér és Csongrád megyében viszont egyre nagyobb a jelentkezési kedv. A parancsnok szerint mindez az együttműködési megállapodások révén folytatott intenzívebb toborzási tevékenységnek köszönhető.

Vanyur Tibor szólt arról, hogy az önkéntes tartalékosoknak is - hasonlóan a hivatásos és szerződéses katonákkal szembeni elvárásokhoz - egészségi, fizikai és pszichikai kritériumoknak is meg kell felelniük. Az önkéntes műveleti tartalékosok a Magyar Honvédség valamennyi feladatába bevonhatóak. A jogszabály szerint igazi feladataikat különleges jogrend - például katasztrófahelyzet - bevezetésekor látják el, de békeidőszakban is teljesíthetnek katonai szolgálatot. A tartalékosok - katonai múltjuktól függően - a szerződésük megkötése után felkészítő kiképzésen vesznek részt. Akiknek van katonai múltjuk, azok az első évben 10, akiknek nincs, azok 25, majd évi 15 napos felkészítésen vesznek részt. Ezen túlmenően békeidőben minden önkéntes tartalékos behívható háromévente 6 hónapos szolgálatra, amely a tartalékos beleegyezésével meg is hosszabbítható.

Az ezredes elmondta, hogy hosszabb időre elsősorban azokat a tartalékosokat rendelik be ilyen szolgálatra, akik szolgálati járandóságban részesülnek, vagyis a honvédségtől vagy rendvédelmi szervtől mentek korkedvezményesen nyugdíjba. A fiatalabbakat, akik dolgoznak vagy tanulnak, rövidebb időre, lehetőség szerint nyár környékén hívják be, mert az ő életvitelükhöz ez illik inkább.

Az illetményről elmondta, hogy az önkéntes műveleti tartalékos a szerződés megkötésének évfordulóján évente egyszer rendelkezésre állási díjat kap, amely a mindenkori minimálbér 50 százaléka. Amikor kiképzésre vagy szolgálati feladatra hívják be, akkor a beosztásának megfelelő illetményt kapja, továbbá jár neki elhelyezés, élelmezés, katonai felszerelés és ruházat, utazási költségeinek megtérítéséből is részt vállal a honvédség. A szolgálat ideje alatt a tartalékost is megilletik mindazok a többletjuttatások, amelyek az állomány hivatásos, illetve szerződéses tagjait, így honvédségi egészségügyi ellátás és üdülési lehetőség is.

A július 16-án alapkiképzését megkezdő csaknem kétszázötven önkéntes műveleti tartalékos csütörtökön teszi le esküjét Szentendrén, illetve Tatán. Vanyur Tibor elmondta, hogy az önkéntes tartalékos rendszer felállítása óta a katonák már többször bizonyíthatták alkalmasságukat. A legjobb példa erre az idei dunai árvíz, a tartalékosok is nagyban hozzájárultak a sikeres védekezéshez. Emellett a tartalékosok jelenleg is részt vesznek az arzénnal szennyezett területeken a tiszta víz biztosításában, valamint a kalocsai raktárbázison különböző technikai eszközök karbantartásában, feljavításában is. Vannak olyan tartalékosok is, akik a tartalékosok kiképzésében is részt vesznek, vagy külföldi tanfolyamokon oktatnak. Hamarosan az első önkéntes tartalékos katona a külföldi misszióját is megkezdi - mondta Vanyur Tibor.

 







0
0
0


Ön szerint esélyes a Tisza Párt a Fidesz leváltására?




0
0

hírek innen, onnan

Elvitték a főnyereményt az Eurojackpoton – Ezeket a számokat kellett ikszelni a mesebeli vagyonhoz

Egy szerencsés játékos megnyerte a főnyereményt az Eurojackpot e heti sorsolásán.

Csak üres whiskysüvegeket talált Ambrus Attila a tapolcai bankszéfben

Ambrus Attila a napokban Tapolcára látogatott, ahol nemcsak a város hangulatát és nevezetességeit fedezte fel, hanem egy különleges...

Ovosmeteorológia: mínusz 7 fokról indul a nap, majd furcsa fordulatot hoz. Így hat az őszi hangulatú szombat a szervezetre

Szombaton párás, ködös reggelre ébredünk. Ami utána jön az sokak közérzetét megterhelheti.

Magyarország megvétózta Ukrajna támogatásának B-verzióját

Ez lett volna a biztonsági opció, ha nem sikerül meggyőzni Belgiumot.

Sorsoltak a 2026-os futball-vb-re, ezek a csoportok

Mexikó játssza a nyitómeccset, az angoloké lesz a csoportkör rangadója.

"Túl forró" - Elképesztően szexi testet villantott a pilótabarátnő

Lando Norris barátnőjének, Magui Corceirónak nincs miért szégyenlősnek lennie.

Kábítószer-csempészet miatt tartóztatták le az Emily Párizsban sztárját

A japán Naha repülőtéren került letartóztatásra.

„Tél van vagy nem tél van, így is, úgy is megvernek” – mesélte a nevelőotthonból megszökött 11 éves fiú

Liftekben aludt és a Lehel téren tudott fürdeni a gyerek, Magyar Péter beszélgetett vele.

Katalin hercegné éves karácsonyi istentiszteletére összeöltözött az egész család

György herceg, Sarolta hercegnő és Lajos herceg megint óriásit nőttek.

Megvan a Milan első téli igazolása

A Milan mindenben megállapodott a kolumbiai élvonalban szereplő Independiente Medellínnel a 20 éves kolumbiai Juan Arizala megszerzéséről...

0

Sport

Gyárfás Tamás megpróbálta kinyírni, pedig a legjobb dolog, ami a magyar sporttal történhetett

Húsz éves az olimpia ügyét önzetlenül felkaroló szervezet.

„Saját bőrünkön tapasztalhattuk meg” – a Szegednél iszonyatról és brutalitásról beszélnek

Michael Apelgren vezetőedző mellett Bodó Richárd is értékelt a BL-címvédő Magdeburg elleni vereséget követően.

Távozhat a Ferencváros tapasztalt csatára

A Zaragozánál kölcsönben szereplő Kenan Kodro végleg a spanyol alakulathoz kerülhet, ehhez azonban két kitétel szükséges.

Negyvenhat személy letartóztatását rendelték el az országos méretű bundabotrányban

Összesen 1024 labdarúgó játékjogát függesztették fel.

Ötvös Bence a Kisvárda elleni büntetőről: Mondtam Barninak, hogy én következem

A Ferencváros nyáron szerződtetett középpályása sikeresen értékesítette a Kisvárda ellen megítélt büntetőt, ezzel bebiztosította csapatának a három pontot.

Reagált a távozásáról szóló pletykákra a Liverpool korábbi 85 milliós csatára

Tiszta vizet öntött a pohárba Darwin Núnez, a szaúdi al-Hilal angol bajnok labdarúgója.

A magyar válogatott 12 éve nem látott bravúrt mutatott be a világbajnokságon

Japán már hat góllal is vezetett, de óriási hajrát mutattak be a mieink.

A Barcelona döntött Marcus Rashford ügyében

A brit The Athletic lap szerint a Barcelona nem kívánja aktiválni a 30 millió eurós kivásárlási záradékot Marcus Rashford végleges megvásárlására. Ezt a katalán Sport napilap is megerősíti.

Kós Hubert tönkreverte a mezőnyt, de megfosztják a hiányzó Európa-bajnoki címtől

Olimpiai bajnok világklasszisunk remekel, de közben hiányérzete is lehet.

Cristiano Ronaldo újabb meglepő üzleti lépést jelentett be

A 40 éves, ötszörös aranylabdás játékos csatlakozik a Perplexity céghez.

Véget ért egy korszak: 12 év után távozik a Veszprém világklasszis kézilabdázója

Reménységként érkezett, nyáron pedig klublegendaként búcsúzik.

A japánok gólvágója kemény hadüzenetet küldött Magyarországnak + videó

Natsuki Aizawa hisz benne, hogy Japán legyőzheti a jóval esélyesebb Magyarországot.

Bulvár

Szőlő utca: Bizonyítékok eltüntetésének vádjával vették őrizetbe Juhász Péter Pál egy közeli emberét

A gyanú szerint bútorokat szállíttatott el a volt igazgató irodájából, miután az emberkereskedelemmel vádolt Juhász Péter Pált őrizetbe vették. Közben az is kiderült, hogy 2022-ben kitüntetést kapott egy Szőlő

Orbán Viktor főfegyvere besült, az európai rezsicsökkenés tönkreveri a magyart

Az európai gázárak beestek 30 euró/megawattóra alá, vagyis köbméterre átváltva immár 100 forint alatti árszint jön ki. A hazai „rezsicsökkentett” ár 102 forint, viszont az átlag felett fogyasztók ennek több m

Megvan, mennyi lesz az új, ingyenes ATM-es készpénzfelvételi határ

A bankszövetségnek nem tetszik a limitemelés, de az az Országgyűlés elé fog kerülni.

Átvitte az apjukhoz a három gyerekét az anya: nem sokkal később mind meghaltak - Fotók

A karácsony előtti időszak, amelynek tele kellett volna lennie örömmel, egy háromgyermekes anya legrosszabb rémálmává változott: Mindhárom gyermekét elvesztette.

A magyar műsorvezetőről azt beszélték, nem tud írni, olvasni: kollégái a mai napig fröcsögnek róla a nyilvánosságnak

Csiszár Jenő elmondta, hogyan bántak vele egykori Heti Heteses kollégái, miután saját műsora kedvéért otthagyta a produkciót.

Rendőrtiszt figyelte a tolvajt, ahogy kisz*ja Polipkát

Új-Zélandon a rendőrség visszaszerezte a Fabergé-tojásmedált.

„Rábeszélte, hogy kezdjen viszonyt” – Férfiak története párjuk legrosszabb barátnőiről

Sok nő nem jön ki férje legjobb barátjával, de a feleség barátnője is lehet kiállhatatlan. Ebben a cikkben férfiak osztják meg tapasztalataikat.

A szomszédban már készülnek a teljes összeomlásra

Útmutatót készített a szlovák belügyminisztérium, hogy mit kell tennie a lakosságnak abban az esetben, ha válság vagy fegyveres konfliktus alakul ki.

Riasztást kaptak a hazai állampapír-vásárlók

Új veszélyre figyelmeztet az Államkincstár a Mobilkincstár appban. A tájékoztatás szerint csalók élnek vissza a Kincstár nevével, adategyeztetést sürgető SMS üzenetekkel zaklatják az ügyfeleket, akiknek a személ

Drámai dolgot mondott Orbán a Kossuth rádióban

Orbán Viktor szerint a következő napokban dől el, kiterjed-e a háború Európára. A miniszterelnök úgy látja, Brüsszel nehéz helyzetben van, mert az ő háza is ég. Szerinte ha a Tisza programja valósul meg, el lehet

Szabó Tímea Semjén Zsoltnak üzent: Tényleg te és 70 éves papok akarjátok eldönteni, hogy kinek lehet gyereke Magyarországon?

A Párbeszéd politikusa szerint a miniszterelnök-helyettes a gyerekszületések ellen harcol. A vita több százezer magyar pár gyerekálmáról szól.

blogmorzsák

Madeira virágoskertjei – a sziget színes csodái

Madeira virágoskertjei olyanok, mint egy élő festmény: színesek, illatosak és végtelenül változatos világok várnak.

"Racionális lény az ember"

Nem az a fő gond, hogy hülyeséget csinálunk. Inkább az, hogy nem állunk le vele akkor sem, mikor kiderül, hogy hülyeség.

0






0