Az első pécsi lakásétterem
A hétvégén érdekes, számomra teljesen újszerű dolgot ismertem meg. Bár eleinte kétkedve fogadtam, amikor ott voltam és beszélgettem a belvárosi „étterem” vezetőjével, egyre jobban megtetszett a dolog.
Még a hét elején elhatároztam, hogy mivel itt a nyár, körbe nézek a városban, hogy hol, milyen fagyit lehet kapni, letesztelem a kínálatot. Azzal kezdtem a mustrát, hogy az interneten elkezdtem böngészni a pécsi cukrászdákat, közben azonban az egyik közösségi portálon érdekes bejegyzésre lettem figyelmes. Egy belvárosi lakásétterem hirdette magát az alábbi sorokkal:
„Az európai nagyvárásokban futótűzként terjedő új trend elérte kis hazánk Európa Kulturális Fővárosát is. Megnyitotta kapuit az első pécsi lakásétterem, a Flatorante! A gastro-kulturális élvezetek kalandorai új kulináris élmények után kutatva vándorolhatnak az ízek végeláthatatlan labirintusában. Mindezt a megszokott éttermi körülményektől eltérően, otthonos, baráti környezetben tehetik meg. A változatos ételek és italok kedvelői kötetlen hangulatú vacsoraestek keretében fedezhetnek fel régi és új recepteket, azok eredeti vagy újrafogalmazott változatát...
Ha egy neves magazin címlapján kéne bemutatnom magam, akkor a fenti sorokkal kezdeném a dolgot. Azonban a lakásétterem lényege a lazaság, a kötetlenség, a bevett éttermi szokásokkal való szakítás. Hiszen nem ott vagyunk. Bennem nem dolgoznak profi szakácsok, pincérek, pultosok. Aki eljön hozzám, egy hangulatos belvárosi magánlakásban találja magát, ahol teljes egészében részesévé válhat mindannak, ami aztán az asztalra kerül. A helyszín tehát más, a minőség, az ízvilág, a hangulat pedig… Nos, azt döntsd el Te magad barátaiddal együtt!”
Felkerestem hát a „hirdetőt” és bejelentkeztem hétvégére egy beszélgetésre. E-mail-en keresztül értekeztünk, megkaptam a pontos címet és az időpontot is leegyeztettük. A megadott helyszín a belváros szívében található. Szombaton be is csengettem, nyílt az ajtó és a folyosói lépcsőházból egy magánlakásba vezetett az utam. Kellemes, meghitt környezet, otthonos berendezés és terített asztal várt.
Egy pohár roséval kínált meg a házigazda és azonnal beszélgetésbe is elegyedtünk, miközben ő a konyhában foglalatoskodott, egyre finomabb illatok között.
Honnan jött az ötlet?
A baráti társaságban sokszor szoktunk főzőcskézni, akár nyaraláskor, akár csak egy sima hétvégén, vagy születésnapokkor. Egy idő után a szokásos kaják mellett elkezdtünk kísérletezni, mindig kipróbáltunk valami újat, és a magunk amatőr módján próbáltuk finomítgatni, tökéletesíteni a recepteket. A magyar konyha ízei mellett igyekeztünk elkalandozni más országok, népek ízei felé is. Sok esetben pedig egy-egy televíziós főzős műsorban látottakat akartuk magunk is elkészíteni. Ez a dolog egyre rendszeresebbé vált és úgy gondoltuk, szeretnénk megmutatni tudásunkat másoknak is, de mivel egy igazi étterembe azért nem akartunk belevágni, maradt a „házi” megoldás. Így született meg a lakásétterem, ami amúgy nem saját találmány, Budapesten régóta működnek már ilyen helyek, vannak rendszeres vacsoraestek. Pécsett viszont mi vagyunk az elsők!
Miért pont ez a név?
Olyan nevet szerettünk volna választani, ami megmarad az emberekben, nem szokványos, és egy kis humor is van benne. Barátainkon teszteltük a különböző ötleteket, végül megmaradt a lakás angol elnevezése és olaszul az étterem párosítása, összegyúrása. Ez kicsit megmutatja, hogy nemzetköziek is vagyunk, különböző nemzetek ételei felé is kacsintgatunk, de benne van a lakásétterem-mozgalom, ha mondhatom így, jellege is.
Miért? Mi jellemzi a lakáséttermeket?
Alapvetően a lakáséttermek, nevükből is fakadóan magánlakásokban működnek. Azon túl, hogy az ember étkezni tud itt, semmi más jellegét nem viseli magán a hagyományos értelemben vett éttermeknek. Itt amatőrök főznek, nincsenek profi szakácsok, pincérek, pultosok. Éppen ezért kötetlenebb a hangulat, ezért is választottuk szlogenül „a hely, ahol nem gáz, ha kézzel eszel”-t. Még akár az is előfordulhat, hogy a vendégekkel együtt, közösen készítjük el az az napi menüsort.
Tehát akkor étlap sincsen?
Nem. Nincs. Előre kitalálunk menüsorokat, 4-5 fogásosokat, amikhez választunk megfelelő borokat is. Ezekre a menüsorokra lehet jelentkeznie azoknak, akik szeretnének kipróbálni, megkóstolni új ízeket. A vacsoraestek ételeit igyekszünk környékbeli termelők alapanyagaiból elkészíteni, így az egyes menüsorok igazodnak az aktuális kínálathoz, idényjellegűek. Ez persze nagy munka és sok utánajárást is igényel, de szépen lassan kitapasztaltuk, hogy hol, kinél mit szerezzünk be. Így van zöldségesünk, hentesünk és halasunk is, de sajnos néha kikerülhetetlen a multi, sok különlegesebb dolgot, pl. tengeri halakat csak ott tudunk beszerezni.
Kik járnak hozzátok? Csak barátok?
Eleinte barátok jöttek, de aztán elkezdett terjedni a hírünk, egyre többen érdeklődtek a dolog iránt, úgy tűnik, van igénye az embereknek erre. Főként talán azért is, mert mindenki hallott már éttermes rémtörténeteket, hogy mi is zajlik sok helyen a konyhán, ott, ahol a vendég nem látja... Nálunk viszont minden a vendégek előtt készül, nem tudunk és nem is akarunk trükközni. Egy amerikai-konyhás lakásban vagyunk, ahol minden a „közönség” szeme előtt készül. Másfelől pedig, mivel mi nem üzleti alapon működünk, hanem a vacsoraestek résztvevői összedobják az alapanyagok árát, az éttermi „horror” áraktól eltérően, minimális befektetéssel fedezhet fel és próbálhat ki bárki új ízeket.
Szóval akkor nem is hirdetitek magatokat?
Mivel mi nem vagyunk úgy egy hivatalos étterem, nem hirdetünk, de az egyik közösségi hálózaton van saját oldalunk, ahol közzétesszük a vacsoraestek kínálatát és időpontját. A vacsorázni vágyók e-mail-en keresztül jelentkezhetnek be, ahol aztán minden részletet megbeszélünk.
Jövőbeni tervek? Esetleg egy igazi étterem?
Éttermet nem szeretnénk nyitni, azért az nagy beruházás lenne, komoly munka. Mi ezt hobbyból csináljuk, nem vagyunk úgy hozzáértők. Sokat tanulunk persze, főként tapasztalati úton, folyamatosan alkalmazunk új főzési technikákat, ellesünk ezt-azt a tévéből a profiktól. A későbbiekben talán bővülni szeretnénk, mert jelenleg 10-12 fő tud leülni nálunk.
Zárásként…?
Remélem ízleni fog a vacsora és ne feszélyezd magad, itt tényleg nem gáz, ha kézzel eszel! Jó étvágyat kívánok!
pc
hírek innen, onnan
Mexikó kegyetlenül beárazta a cseheket; Dél-Afrika történelmet írt a koreaiak ellen
A vb-ikon Guillermo Ochoa kapott gól nélkül hozta le pályafutása vélhetően utolsó mérkőzését.
Kiderült, melyek a világ legutáltabb országai – hazánk meglepő helyen szerepel a listán
A világ legnagyobb demokráciapercepciós kutatása idén is megvizsgálta, hogyan látják az emberek a világ országait: több mint...
Ez lehet a háztartás energiavámpírja: egy ilyen eszköz többet fogyaszthat, mint egy modern hűtő és tévé együtt
A háztartási energiafogyasztás csökkentése érdekében érdemes kiemelt figyelmet fordítani a fagyasztókra, amelyek a legnagyobb...
Benedek Tibor és Epres Panni fia 19 éves lett: a jóképű Mórt ezzel a fotóval köszöntötte vízilabda-csapata
Benedek Tibor és Epres Panni 19 éves fia, Mór piszkosul jóképű a friss fotón.
Letartóztatások NKA-ügyben, a debreceni polgármester nekiment az egyik akkugyárnak – Newscast
Orbán Viktor első fokon elbukta a 24.hu elleni perét, társadalmi egyeztetés indul a közmédiáról, jövő héten megszüntethetik a...
Dobd be a kockát a sütőbe, és kapcsold be. A zsír és a kosz súrolás nélkül lefolyik a falakról
A sütő tisztítása sokak számára az egyik legkevésbé kedvelt házimunka, különösen akkor, amikor a ráégett zsír és az odaszáradt...
Nem indul könnyen a nap, már reggel 20 fok felett lehet a hőmérséklet
Csütörtökön már a reggeli órákban is szokatlanul meleg időre számíthatunk, és a nap folyamán sem enged a hőség.
Sunyi reklámmal csaptak be magyar beteg emberek sokaságát? – Cukorbetegségre ajánlott étrend-kiegészítő miatt lépett az ügyészség
A Pest Vármegyei Főügyészség szerint a vállalkozás olyan állításokkal, azaz reklámszöveggel népszerűsítette a terméket, amelyek...
Országos razzia indult: már vizsgálódik a hatóság
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások...
1143 milliárd forintos rekordév: a koncessziós díj háromszorosát fizette ki osztalékként a dohánykoncessziót tulajdonló családi cég
A monopolhelyzet óriási forgalmat hozott a részben az egyik leggazdagabb magyar család tulajdonában álló Országos Dohányboltellátó...
Túl nagy felfrissülésre csütörtök hajnalban se várjunk, pláne a városokban, vízpartokon – előrejelzés
Csapadékkal sem igen kell számolni, így tehát marad a száraz, már-már trópusi időjárás.
Brazília kivégezte a bulit? Vinícius góljai a kiesés szélére sodorták Skóciát
Marokkó eközben hátrányból fordítva verte Haitit.
Sport
Örömünnep készül a Liverpool FC-nél, megegyeztek a világklasszissal
A PSG kiszállt a versenyből.
Mourinho rábólintott: a Real Madrid eladja sztárját a Liverpoolnak
Nem kell a portugál vezetőedzőnek.
A horvátokat nem érdekli Modric ünneplése, kínzásról írnak a szomszédban
Hiába döntött rekordot Modric, a horvátok teljesen kiborultak az eredménytől.
Egyszerre három játékost tett ki a Ferencváros a keretből
Szinte biztosan távoznak.
Újpest: Váratlanul leállították az új stadion engedélyezését
Legfeljebb fél évre felfüggesztették az Újpest új stadionjának építési engedélyezési eljárását.
Totális lefejezés a kiesés után: A klubigazgató és több mint egycsapatnyi játékos is távozik a nagy múltú klubtól
A BEOL információi szerint lemondott a klubigazgató és a technikai vezető is, emellett több mint tíz játékos nem kezdte meg a felkészülést a játékosok közül.
A foci-vb legőrültebb napja jön, több csapat sorsa is eldőlhet
A továbbjutási harc még szorosabbá vált a foci-vb-n. A csoportkör utolsó fordulója egyszerre hat mérkőzéssel és komoly tétekkel indul.
Nemet mondott az FC Barcelonának a világ egyik legjobb támadója
Marad, ahol van.
Fradi: Egy magyar kezdőjátékos is távozhat a csapattól - részletek
Tavaly az NB I-ben fontos tagja volt a csapatnak, az új szezonban azonban könnyen lehet, hogy más együttest erősíthet.
Jöhet a vb-meccs, amit egyik csapat sem akar megnyerni
Nagyon furcsa helyzet állhat elő az argentinok csoportjában.
Eldőlt Dzsudzsák Balázs sorsa a Debrecennél
Bejelentést tett a DVSC.
Bulvár
Brutális erővel esett egymásnak Lázár János és Vitézy Dávid, ilyen a politikai Mortal Kombat
Zseniális videó került fel az internetre.
„Köpködött, kártékony volt, és most pofátlanul visszajön tanítani” – keményen nekimentek az ELTE oktatói a volt államtitkárnak
Lapunknak a Fidesz-kormányok alatt ellenzékinek bélyegzett egyetem tanárai beszéltek arról, mivel szembesítették a tanszékre visszatérő adjunktust.
„Ne szépítsük: ez zuhanórepülés” – Gyárfás Tamás a börtöninterjúban beszélt a Fenyő-ügy perújításáról
Gyárfás Tamás szerint új tanúk és új dokumentumok mutatnak egy irányba a Fenyő-gyilkosság ügyében – erről beszélt az Indexnek adott börtöninterjújában a kecskeméti börtönben raboskodó volt médiavállalkoz
Itt a friss kormánybejelentés a Karmelitáról
A hét második felében ismét lehetőség nyílik arra, hogy az érdeklődők ellátogassanak a budai Várnegyed egyik legismertebb épületébe, a Karmelitába. A látogatási lehetőségről Vitézy Dávid közlekedési és be
Leállás jön az egészségügyben: orvoshoz és patikába sem tudsz menni ezen a napon
Egy teljes napig ügyeleti rendben működik majd a magyar egészségügy. Július elseje 2011 óta munkaszüneti nap Semmelweis Ignác emlékére.
Ismét lecsapott a kung-fu nyúl: a rendőrség figyelmeztetést adott ki
Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében tarolt le egy biciklist egy vadnyúl. A rendőrség szerint súlyos következményei lehetnek az efféle vadbaleseteknek.
Újabb fordulatot vett a Szőlő utcai ügy - 4 milliós ajánlat, hangfelvétel és feljelentések
Újabb viharfelhők gyülekeznek a Szőlő utcai ügy körül. Magyar Márton feljelentést tesz, de Bangó Sándor sem hagyja magát.
Lázár: nem ördögtől való, Gulyás: elfogadhatatlan – képviselőket kérdeztünk a 12 éves mandátumkorlátozásról
A széttartó válaszokból az is kiderül, szétesőben van a kommunikációs fegyelem a tizenhat évig központi üzenetekkel operáló Fideszben.
Óriási hír jött a nyugdíjasoknak. A kormány változtat az öregségi nyugdíj legkisebb összegén is
Fontos változásokra készülnek a a Szociális és Családügyi Minisztériumban. Erre a tárca parlamenti államtitkára tett ígéretet.
51 évesen Svájcban él az RTL egykori műsorvezetőnője: mesés helyre költözött a családjával Valkó Eszter
Valkó Eszter és férje előbb Hollandiában, most pedig Svájcban telepedtek le, ide már kisfiukkal költöztek.
Toroczkai László kitálalt, ezért nevezte bohócnak Magyar Pétert
Elszabadultak az indulatok a parlamentben: a Magyar Péter és Toroczkai László közötti vita személyeskedésbe fordult.
„Csak szűzmária vagy ribanc létezik” – Miért hiszi sok férfi, hogy a nők nem élvezik a szexet?
A férfiak fejében számtalan tévhit kering a nőkről, és az egyik legelterjedtebb az, hogy a nők nem élvezik a szexet. Egy pszichológus segítségével vizsgáljuk meg ennek az elképzelésnek az okait.
blogmorzsák
Nightjettel három mérnöki csodán át
A Firenze-Bécs Nightjet három világhírű, három különböző évszázadban, évtizedeken át épült pályaszakaszt érintett, melyek mind a vasútépítők teljesítményét hirdetik.
Mitől lesz emlékezetes egy regény?
Nem elsősorban a dramaturgia, az izgalmas cselekmény vagy szerethető karakterek miatt.

- Mai traffipaxok Pécsett, január 6.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 17.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 18.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 19.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 20.
- Mai traffipaxok Pécsett, február 13.
- Mai traffipaxok Pécsett, február 15.
- Március 15-ig látogatható a pécsi 1956-os kiállítás
- Mesélő vizek a pécsi Természettudományi Múzeumban
- Gyérítik a vadállományt Pécsett
- Csökkent a gázolaj ára
- Hallgatói tervpályázat: buszmegálló terveket várnak Szentlőrincre
- Mai traffipaxok Pécsett, március 22.






