Ezt olvasta már?

0

Három éve nyílt meg a Rózsaszín Zsolnay kiállítás Pécsett

Pontosan három éve, 2011. december 22-én nyílt meg a Rózsaszín Zsolnay kiállítás, a pécsi Zsolnay Kulturális Negyed egyik legnépszerűbb állandó tárlata.

A páratlan gyűjtemény – melyet immár 70.000 látogató csodált meg – Winkler Barnabás jóvoltából került vissza születési helyére. A gyűjtő a megnyitó évfordulóján minden évben ellátogat a kiállításhoz, ezen apropóból mesélt szenvedélyéről.

„Hetekig tudnék beszélni róla” – kezdte az interjút. Ugyanez a lelkesedés nyilvánul meg a szokásban, hogy ezen a napon minden évben ellátogat a Rózsaszín Zsolnay kiállítás helyszínére?

Mindig különleges élmény ilyenkor visszatérni ide. 2011. december 21-én, a téli napfordulón volt a megnyitó, és 22-étől volt látogatható a kiállítás. Persze nemcsak ilyenkor jövök, hanem év közben is, hiszen saját kezűleg szeretem rendezni és tisztítani a tárgyakat.

Mi az oka ennek a ragaszkodásnak?

Szeretem saját magam a kezembe fogni ezeket a tárgyakat, mert nem lehet tőlük teljesen elszakadni. Egy gyűjtő sosem tud felhagyni a szenvedélyével. Ráadásul így én tisztíthatom és rendezhetem őket, úgy kerülnek vissza, ahogy én szeretném, és persze az elmúlt három év alatt találtam újabb darabokat is, ezeket elhoztam, hogy gazdagíthassák a gyűjteményt.

Hogy kell elképzelni a tisztítást?

Egy kis rövidnadrágban, meg trikóban mindent kipakolok egy-egy tárolóból, letakarítom a helyét, megpucolom a tárgyakat és visszateszem őket. Mindezt három napon át, reggeltől estig. Hatalmas élmény, mert inkognitóban töltöm itt ezt az időt, mindig megkérem az őröket, hogy ne árulják el, hogy ki vagyok. Közben pedig figyelem a látogatókat, és ahogy beszélgetnek, őszinte véleményeket hallhatok. Büszkén mondhatom, hogy rossz vélemény még nem volt, ami persze nem engem, hanem a kiállítást dicséri.

Mikor és hogyan kezdte gyűjteni a rózsaszín Zsolnay használati tárgyakat?

Negyven éve kezdtem, amikor a keresztanyámtól megörököltem az első darabot, egy boroskancsót. Évekig nem tudtam, hogy ez egy eredeti Zsolnay, csak azért őriztem meg, mert kedves volt számomra a keresztanyám emléke miatt. Sosem jutott eszembe, hogy nézegessem az alját, ahol a benyomott pecsét van, így egyszer teljesen véletlenül derült ki, hogy egy eredeti Zsolnay tárgyat őrzök. Ekkor indult a gyűjtés első periódusa. Felkutattam az összes publikációt, ami a Zsolnay gyárral kapcsolatban létezik, és ezekről az igen különleges tárgyakról csupán egy bekezdést találtam, holott jelentőségük felbecsülhetetlen.

Mi adja a különlegességét ezekek a tárgyaknak?

Ez egy országos jelentőségű gyűjtemény, sehol a világon nincs ilyen mennyiségű Zsolnay használati tárgy ebből a korból, pedig nagyon fontos periódusa, és az egyik alapja a Zsolnay-történetnek.

Miért pont a rózsaszín?

Ez egy meggyőző szín. Erre volt a legnagyobb igény. Készült a gyárban néhány más színű tömegtermelésre szánt tárgy is, de azokat nem keresték. A rózsaszín illett a konyhához, a fürdőszobához, a polgári ebédlő- és íróasztalokhoz. Amikor elkezdtem a gyűjtést, rájöttem, hogy menyire fontos, kutatlan és bemutatlan része ez a Zsolnay gyárnak.

Igaz, hogy használati tárgyak, de egytől egyik gyönyörűek…

A Rózsaszín Kiállítás végén már van néhány dísztárgy is, de a legtöbb valóban használati tárgy. Olyan darabok is láthatóak, melyek arany díszítéssel gazdagított hétköznapi használati tárgyak. Látszik, hogy Zsolnay Vilmos az egyszerűbb igényeket is igyekezett kielégíteni, s sikerült a használati tárgyakat dísztárggyá emelnie.

A legtöbb tárgyon látszik is a használat nyoma. Ez tudatos törekvés volt?

Igen, az arannyal felülírtak hibátlanok, viszont amit használtak, azok csorbák, töröttek. Szándékosan nem restauráltam, mert fontosnak tartom az eredeti minőségüket, ami megmutatja, hogy nincs köztük két egyforma darab. Ezeket valóban használták, értéket ad neki, hogy a kuglófsütőre rá van égve a cukor, hogy a tálak repedezettek, a bögrék csorbák, hiszen 120-130 éve használják őket és mutatják, átadják ezeket az éveket a tárgyak.

Pontosan mekkora a gyűjtemény és hogyan növekedett?

A kiállítás megnyitásakor több mint 1000 darabos volt, most pedig több mint 1200 darabos. A legfontosabb a gyűjtőkedv. Én építésztervező vagyok, és tudatosan, bárhol jártam az országban a munkám során, feltérképeztem a lehetőségeket és meghagytam mindenhol, hogy ha találnak valamit, akkor azonnal értesítsenek. Így az egész országban sikerült újabb tárgyakat találnom, de például a pécsi vásárban is gyakran megfordultam.

Gyűjtőszenvedélye kétségtelen, hiszen könyvet is írt Kezdetben volt a rózsaszín címmel, melynek második, bővített kiadására készül.

Igen, 2015-re tervezem a megjelenést három nyelven, s valószínűleg az lesz a címe, hogy A rózsaszínek hazatérnek. A szívem mélyén mindig is tudtam, hogy vissza fog kerülni a gyűjtemény, s szerencsére ez valóra vált: attól a helytől, ahol annak idején készültek, körülbelül húsz méterre láthatók a tárgyak, ráadásul a Zsolnay Kulturális Negyed gyönyörű környezetében. A könyv azért fontos számomra, mert ha a látogatót erős élmény éri a kiállításon, akkor jó, ha ebből haza is tud vinni valamit.

Van kedvenc darabja?

Igen, a legelső tárgy, amit a keresztanyámtól örököltem, azonban az nincs kiállítva, otthon őrzöm. Most a nyomában vagyok egy WC-csészének, amit nagyon szeretnék megszerezni, ugyanis akkor elmondhatnám, hogy minden tárgy, amit ebben a korszakban gyártottak, megtalálható a kiállításon.

Pontosan melyik korszakról van szó?

Már Zsolnay Ignác is készített ilyen tárgyakat a kezdeti időkben, de a zömét akkor gyártották, amikor Zsolnay Vilmos az 1880-as években a rózsaszín több árnyalatát kikísérletezte. Körülbelül huszonöt éves periódusról van szó, mert 1900-tól már nem gyártották.

Mi a legfőbb motivációja?

Szeretem a gyűjtemény minden darabját. Értékmentő ember vagyok, az építészet területén és más területeken egyaránt. Fontos, hogy megmentsük történelmi emlékeinkből, kincseinkből azt, amit lehet. Ez az életem egyik fő mozgató ereje. Ez a kiállítás a Zsolnay Kulturális Negyedben olyan képet nyújt, ami világra szóló. A legfontosabb az elhivatottságom az értékek iránt.







0
0
0
0
0

hírek innen, onnan

60 ezres várost zárnak harapófogóba az oroszok, behódolt Zelenszkijnek Putyin szövetségese - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Lassan teljesen bekerítik az oroszok a háború előtt 60 ezres lélekszámú donyecki Kosztyantynivkát, a település északi részéből...

A válás szélére sodródott Marsi Anikóék házassága

Marsi Anikó és férje állandóan veszekednek, és nem tagadják, a rózsaszín köd is felszállt már.

Új Renault Megane E-Tech – a legfontosabb újdonságok és fotók

Az autó teljesen megújult első dizájnnal érkezik, melyek még látványosabbá teszik az elektromos modellt. Új a fénygrafika,...

Újabb mentőszolgálat indult

Elindította saját a mentőszolgálatát a Katolikus Karitász. Zagyva Richárd országos igazgató azt mondta: a kezdeményezés célja, hogy a...

Erős földrengések rázták meg egymás után Venezuelát, rendkívüli állapotot hirdettek

Sok áldozat lehet, a mentőegységek az éjszaka folyamán is dolgoztak a romok között rekedt emberek felkutatásán.

A Mandiner sírjára

Itt nyugszik az egy a tábor, egy a zászló, az egy vérből valóság, a senkit sem hagyunk az út szélén, a kollegialitás, a humánum, a...

Nick Thorpe: A magyaroknál van egy láthatatlan revolver

A BBC újságírója a vezető utáni vágyódásról, politikafáradtságról, a magyarok nyugtalanságáról és Utazás a Kárpátokban című...

Újabb Tisza-miniszter szállt bele páros lábbal a Fidesz médiájába a kirúgások miatt – „Megszűnőben van a hazugsággyár…”

Tanács Zoltán szerint a Mediaworks és a Fidesz-médiarendszer megingása azt mutatja, hogy a hálózat piaci alapon soha nem volt életképes. A...

Dübörög a kánikula, a következő napokban sem érkezik enyhülés

Derült, napos, csapadékmentes idő várható.

„A jogegyenlőség az, ha Orbán Ráhel lop, akkor meg kell büntetni”

A magyarokat sokáig nem érdekelte a korrupció, noha több ezer cikk jelent meg róla az elmúlt 16 évben. Tóth István János szerint akkor...

Kitart a lakosság hurráoptimizmusa a kormányváltás után

A májusi óriási emelkedés után a fogyasztók hangulata júniusban kissé tovább tudott javulni - derül ki a GKI nyár eleji...

0

Sport

Újpest: Váratlanul leállították az új stadion engedélyezését

Legfeljebb fél évre felfüggesztették az Újpest új stadionjának építési engedélyezési eljárását.

Totális lefejezés a kiesés után: A klubigazgató és több mint egycsapatnyi játékos is távozik a nagy múltú klubtól

A BEOL információi szerint lemondott a klubigazgató és a technikai vezető is, emellett több mint tíz játékos nem kezdte meg a felkészülést a játékosok közül.

A foci-vb legőrültebb napja jön, több csapat sorsa is eldőlhet

A továbbjutási harc még szorosabbá vált a foci-vb-n. A csoportkör utolsó fordulója egyszerre hat mérkőzéssel és komoly tétekkel indul.

Fradi: Egy magyar kezdőjátékos is távozhat a csapattól - részletek

Tavaly az NB I-ben fontos tagja volt a csapatnak, az új szezonban azonban könnyen lehet, hogy más együttest erősíthet.

Brazília kivégezte a bulit? Vinícius góljai a kiesés szélére sodorták Skóciát

Marokkó eközben hátrányból fordítva verte Haitit.

Jöhet a vb-meccs, amit egyik csapat sem akar megnyerni

Nagyon furcsa helyzet állhat elő az argentinok csoportjában.

Bulvár

„Köpködött, kártékony volt, és most pofátlanul visszajön tanítani” – keményen nekimentek az ELTE oktatói a volt államtitkárnak

Lapunknak a Fidesz-kormányok alatt ellenzékinek bélyegzett egyetem tanárai beszéltek arról, mivel szembesítették a tanszékre visszatérő adjunktust.

„Ne szépítsük: ez zuhanórepülés” – Gyárfás Tamás a börtöninterjúban beszélt a Fenyő-ügy perújításáról

Gyárfás Tamás szerint új tanúk és új dokumentumok mutatnak egy irányba a Fenyő-gyilkosság ügyében – erről beszélt az Indexnek adott börtöninterjújában a kecskeméti börtönben raboskodó volt médiavállalkoz

Itt a friss kormánybejelentés a Karmelitáról

A hét második felében ismét lehetőség nyílik arra, hogy az érdeklődők ellátogassanak a budai Várnegyed egyik legismertebb épületébe, a Karmelitába. A látogatási lehetőségről Vitézy Dávid közlekedési és be

Leállás jön az egészségügyben: orvoshoz és patikába sem tudsz menni ezen a napon

Egy teljes napig ügyeleti rendben működik majd a magyar egészségügy. Július elseje 2011 óta munkaszüneti nap Semmelweis Ignác emlékére.

Ismét lecsapott a kung-fu nyúl: a rendőrség figyelmeztetést adott ki

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében tarolt le egy biciklist egy vadnyúl. A rendőrség szerint súlyos következményei lehetnek az efféle vadbaleseteknek.

Újabb fordulatot vett a Szőlő utcai ügy - 4 milliós ajánlat, hangfelvétel és feljelentések

Újabb viharfelhők gyülekeznek a Szőlő utcai ügy körül. Magyar Márton feljelentést tesz, de Bangó Sándor sem hagyja magát.

Óriási hír jött a nyugdíjasoknak. A kormány változtat az öregségi nyugdíj legkisebb összegén is

Fontos változásokra készülnek a a Szociális és Családügyi Minisztériumban. Erre a tárca parlamenti államtitkára tett ígéretet.

51 évesen Svájcban él az RTL egykori műsorvezetőnője: mesés helyre költözött a családjával Valkó Eszter

Valkó Eszter és férje előbb Hollandiában, most pedig Svájcban telepedtek le, ide már kisfiukkal költöztek.

Toroczkai László kitálalt, ezért nevezte bohócnak Magyar Pétert

Elszabadultak az indulatok a parlamentben: a Magyar Péter és Toroczkai László közötti vita személyeskedésbe fordult.

„Csak szűzmária vagy ribanc létezik” – Miért hiszi sok férfi, hogy a nők nem élvezik a szexet?

A férfiak fejében számtalan tévhit kering a nőkről, és az egyik legelterjedtebb az, hogy a nők nem élvezik a szexet. Egy pszichológus segítségével vizsgáljuk meg ennek az elképzelésnek az okait.

4,4-es földrengés volt – utórengések várhatók

Erős földrengést regisztráltak kedden El Salvador csendes-óceáni partvidékén. A Richter-skála szerint 4,4-es magnitúdójú földmozgás helyi idő szerint a hajnali órákban történt a partoktól nem messze, az ország

blogmorzsák

Nightjettel három mérnöki csodán át

A Firenze-Bécs Nightjet három világhírű, három különböző évszázadban, évtizedeken át épült pályaszakaszt érintett, melyek mind a vasútépítők teljesítményét hirdetik.

Mitől lesz emlékezetes egy regény?

Nem elsősorban a dramaturgia, az izgalmas cselekmény vagy szerethető karakterek miatt.

0






0