Koronavírus - Gulyás: május 3-áig hatályosak a jelenlegi szabályok
Május 3-áig hatályban maradnak a koronavírus-járvány miatt elrendelt, jelenlegi korlátozó szabályok - közölte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki online sajtótájékoztatóján.
Május 3. után a védekezés új szakasza kezdődik el, és olyan új szabályrendszert kell megalkotni, amellyel a leginkább veszélyeztetett idősek és leginkább fertőzött nagyvárosok védelmét továbbra is megfelelő körülmények között tudják biztosítani, de "az élet és a gazdaság egyre inkább újraindulhat" - mondta.
A változtatásokról a kormány a jövő szerdai ülésén dönt - közölte a miniszter.
Kifejtette: a nemzetközi gyakorlatban látni olyan enyhítő intézkedéseket, amelyeket a magyar kormány egyelőre korainak tart, így például nem tartja időszerűnek az összes diák visszaengedését az iskolákba. Azt azonban megállapította a kabinet, hogy az egészségügy felkészültsége lehetővé teszi a magyar gazdasági élet újraindításának tervét, de ez csak fokozatosan, szigorú menetrend alapján történhet meg - mondta Gulyás Gergely.
A miniszter úgy fogalmazott a május 3-ai dátumról, hogy ez a lehető legkorábbi tetőzési nap, és ekkor a védekezésnek a lehető legmagasabb fokon kell állnia. Ám a pontos tetőzési napot nehéz megmondani - jelezte, hangsúlyozva, hogy folyamatos járványügyi készültségre lesz szükség a következő hetekben. Megismételte, figyelik a nemzetközi gyakorlatot, elsősorban Dél-Németországot és Ausztriát.
Beszámolt arról a kormánydöntésről is, hogy a honvédség - az intézményvezetőkkel egyeztetve - fertőtleníti az idősotthonokat.
A miniszter ezúttal is köszönetet mondott mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy az egészségügy készen álljon a kialakult helyzetre. A május 3-áig terjedő idő elegendő arra, hogy az egészségügy a tömeges megbetegedés kezelésére is felkészüljön - tette hozzá.
Kizárólag szakmai döntésnek nevezte, hogy a legrosszabb forgatókönyv szerint a kórházi ágyak 50 százalékát kell felszabadítani, és 8000 lélegeztetőgépet kell majd hadrendbe állítani.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a nap folyamán nyilvánosságra hozza a rendelkezésre álló matematikai modellszámításokat - jegyezte meg.
Arra is kitért, hogy az Országgyűlés - szemben sok más országéval vagy éppen az Európai Parlamenttel - a járvány kezdete óta is folyamatosan ülésezik, a kabinet rendszeresen beszámol a parlamentben a védekezésről, és az ellenzék is elmondhatta kritikáit.
Gulyás Gergely kiemelte: a jelenlegi helyzetben segíteni kell azokat, akik otthon vannak gyesen vagy gyeden, ezért esetükben az első sikeres nyelvvizsgához, illetve az első emelt szintű idegen nyelvből tett érettségi vizsga díjához hozzájárulnak, és a KRESZ-tanfolyam és -vizsga díjához szintén támogatást nyújtanak. Mindez 136 ezer embert érint - fűzte hozzá.
Hangsúlyozta: egyetértés van Magyarországon arról, hogy a munkahelyek megőrzésére és újak teremtésére van szükség a válság miatt. A gödi Samsung-beruházás ügyében is ezt a célt tartották szem előtt, egy 4-500 milliárd forintos fejlesztésről van szó, amely az egyik legnagyobb beruházás Magyarországon - közölte. Hozzátette: 1600 embernek ad munkát a gödi gyár, és további 2700 embert vesznek majd fel.
Közölte: ebben a helyzetben az a cél, hogy a fejlesztés mielőbb megvalósulhasson, de nem vettek el pénzt Gödtől, hiszen a település részesedik az iparűzési adóból. Felelős, indokolt döntés született, amely a település, a térség és a megye érdekeit szolgálja - vélekedett.
A miniszter elmondta: a Gödön alkalmazott megoldást érdemes lehet törvényben rögzíteni. Nem vesznek el adóbevételt a településtől, de ha ott nagyberuházás valósulhat meg, amelyhez a kormány biztosíthatja a szükséges feltételeket, akkor nem csak az adott település részesülhet az adóbevételből. Az így befolyó összegből azonban nem központi adóbevétel lesz, minden ilyen forrás továbbra is az önkormányzatokat illeti meg - magyarázta.
Kitért arra is, hogy március 11. óta a regisztrált álláskeresők száma 51 ezerrel nőtt, az üres álláshelyeké pedig 44 ezerre csökkent. A gazdasági élet és különösen a kereskedelmi szektor leállásával sokan veszítették el a munkájukat, ezért a kormány mindent megtesz, hogy új munkahelyek jöjjenek létre - jelentette ki. Hozzátette: a meghozott intézkedések lassították a munkahelyek megszűnését.
Minden feltétel adott, hogy május 4-étől az érettségi vizsgákat - kizárólag írásban - biztonságos keretek között lebonyolítsák - mondta Gulyás Gergely kérdésre válaszolva.
A miniszter hangsúlyozta: ez nem presztízskérdés, nem is politikai, hanem szakmai kérdés, ezért a kormány felhatalmazást adott Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárnak, hogy minden érintettel tárgyaljon, beleértve a szülői, a diák- és a szakszervezeteket. Ezen szervezetek felelősségére is apellálva, véleményük ismeretében nyugtassanak meg mindenkit, hogy az ország járványhelyzetben is képes az érettségi biztonságos lebonyolítására. A köznevelési államtitkár a kormány felhatalmazása alapján szabadon dönthet, hogy a feltételek maximálisan biztosítottak, vagy ha szükséges, egy vagy két héttel halasszák el a vizsgákat - jelezte a miniszter.
Megerősítette, változatlanul érvényes, hogy egy teremben tíznél több diák nem tartózkodhat, és a fertőzés mérsékléséhez szükséges minden eszköz rendelkezésre áll.
Kitért arra is, hogy az ausztriai érettségizők ingázónak számítanak, az ezzel összefüggő döntés az osztrákokkal egyeztetve megszületett, ez logikus és célszerű is.
Arra a kérdésre, hogy a pedagógusok megkapják-e a tízszázalékos béremelést, amit Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere a járvány előtt jelentett be, elmondta: a kormány nem tervez változást, nem is döntött róla mást. Ez vonatkozik az egyéb ágazatokra is - derült ki szavaiból.
Arról, hogy a május 3-ai várható járványtetőzés után a "platószakasz" meddig tarthat, azt mondta: akár hetekig is, és a modellszámítások nagy része azt mutatja, a vírus visszahúzódása farkasfogszerűen fog történni, azaz újra és újra kisebb csúcsok lesznek. Amíg nincs vakcina, a vírussal valamilyen formában együtt kell élni, és abban is egyetértés van, magyar virológusok is ezt valószínűsítik, hogy ősszel, szeptember-októberben lehet egy második fázis - közölte a miniszter.
Arról, hogy tervezik-e a maszkviselés kötelezővé tételét, azt mondta, ebben az operatív törzs az illetékes. Generálisan szinte sehol nem írták elő, ahol ilyen döntés született, ott is a tömegközlekedésre, a boltokra, a zárt térre vonatkozott.
A május 1-jére, illetve a háromnapos hosszú hétvégére vonatkozó előírásokról a kormány jövő héten dönt - jelezte Gulyás Gergely. Hozzátette: el tudja képzelni, hogy az önkormányzatok ugyanazokat a jogosítványokat megkapják, mint a korábbi hosszú hétvégéknél.
Arról, hogy a kormány mennyire elégedett Kásler Miklós miniszter és Müller Cecília országos tisztifőorvos munkájával, azt mondta: a kormány összetételében Orbán Viktor kormányfő az illetékes. Azt látják, hogy egy egészségügyi járványhelyzet közepén vannak, és a minden korábbinál nagyobb válság kezelésére az egészségügy felkészült. Az egészségügy-irányításért pedig Kásler Miklós felel - rögzítette.
További felvetésre örömének adott hangot, hogy az Európai Bizottság területért felelős, politikailag másik oldalon álló, liberális pártok által jelölt és Magyarországgal szemben sokszor kritikus biztosa is elismeri, a magyar intézkedések összhangban vannak az uniós joggal. A vitáknak ez még nem fog véget venni, ugyanis a kritikáknak eddig sem volt ténybeli alapjuk, azok az országgal, a kormánnyal szembeni erős kritikai hajlamon, utálaton, gyűlöleten alapultak - fogalmazott.
Kérdezték arról is, jelent-e nemzetbiztonsági kockázatot, hogy egyes, ellenzékhez köthető, "magukat reklámügynökségnek tituláló" honlapok olvasói levélként bemutatott hamis híreket terjesztenek. Gulyás Gergely elmondta: kockázatot jelent, a jogi minősítésébe nem menne bele. Mindenkinek a felelősségére apellált, és azt mondta: egy olyan helyzetben, amikor egy ország járványhelyzettel néz szembe, fontos, hogy hiteles és korrekt módon adjanak tájékoztatást. A kormány hiteles adatokat közöl - rögzítette.
A nyaralások lehetőségét firtató kérdésre a miniszter azt felelte: "bízzunk benne, hogy az idei nyáron is lehet majd a Balatonban fürdeni" - fogalmazott.
Arra a felvetésre, hogy Gál J. Zoltán - aki Karácsony Gergely kampányfőnöke volt 2019-ben - számítógépén íródhatott a Pesti úti idősotthont vezető Skultéti Józsefnek tulajdonított levél, azt válaszolta: egyelőre minden jel arra utal, Gál J. Zoltán felhatalmazva érzi magát, hogy politikai ügyekben az intézményvezetők helyett írjon leveleket.
Megjegyezte ugyanakkor, méltatlannak tartaná, ha a védekezés időszakában a főváros és a kormány politikai küzdelmet vívna.
Arra a felvetésre, terveznek-e más országból súlyos koronavírusos betegeket átvenni, azt mondta: egyelőre nincsenek ilyen tervek, ha az ország olyan helyzetben lesz, hogy tud másoknak segíteni, akkor mindenkinek szívesen segítenek. Erre csak úgy kerülhet sor, hogy az a magyar emberek biztonságát és egészségét semmilyen formában ne veszélyeztesse - mondta.
A védőfelszerelések minőségéről azt közölte: az eszközök jó része alkalmas, használható.
Megjegyezte: a maszkok körülbelül két százalékát küldték el határon túli magyaroknak és más országoknak.
Az egészségügyi dolgozók fertőzöttségéről nem tudott pontos számot mondani, de jelezte, a magyar átlag megfelel a nemzetközinek, amely a fertőzöttek körülbelül tíz százalékára teszi az egészségügyi dolgozói fertőzéseket.
A 65 év feletti orvosok visszatéréséről a gyógyításba Szentkirályi Alexandra azt mondta: ez nem kötelező, de a lehetőséget szeretnék megteremteni.
A Miniszterelnökség vezetője arról is beszélt, a járvány elmúltával érdemes vitát folytatni arról is, jók-e a jelenlegi kórházfinanszírozási formák.
A gazdaságra rátérve közölte: a válság miatt a kormány több mint százezer forintot átvállal a bérköltségekből, az erről szóló szabályozáson módosítottak, miután egyeztettek a cégekkel. Folyamatosan konzultálni kell a vállalatokkal, és ha szükséges, változtatni kell, de a támogatás a jelenlegi mértékkel is újszerű, jó eszköz ahhoz, hogy a munkanélküliséggel járó gondokat ne segélyezéssel kelljen kezelni, hanem arra törekedjenek, hogy minél több munkahelyet megőrizzenek - fogalmazott.
Arról is beszélt, hogy az inflációs várakozások egyelőre nem változtak. A nyugdíjasok esetében fontos döntést hoztak, ugyanis válság idején nem elvesznek tőlük egyhavi nyugdíjat, ahogy mások tették, hanem visszaadják nekik a 13. havi nyugdíjat. Ez is mutatja, hogy a kormány a kilábalást a válságból nem megszorítások útján képzeli el - emelte ki.
Arról, hogy felvetődött-e az álláskeresési járadék időtartamának meghosszabbítása, elmondta: a kabinet álláspontja szerint az csak a legvégső eszköz lehet, hogy segélyt osszanak, munkával és munkahelyekkel szeretnének segíteni.
Szentkirályi Alexandra egy, a családi erőszakra vonatkozó kérdésre közölte: zéró tolerancia van. A nehéz helyzetbe kerültek segítését szolgáló eszközök most is rendelkezésre állnak, például az áldozatsegítő központok és krízisközpontok is folyamatosan működnek, és több tárca is igyekszik segíteni a legkiszolgáltatottabbakat.
Gulyás Gergely kitért a Székely Nemzeti Tanács aláírásgyűjtésére is, és arra biztatott: interneten minél többen írják alá a polgári kezdeményezést, hogy a május 7-ei határidőig összegyűljön az egymillió aláírás.
hírek innen, onnan
Tüdőtranszplantációs várólistára került a norvég koronahercegné
Mette-Marit állapota jelentősen romlott, orvosai szerint a műtét nélkül nagyjából egy éve lenne hátra.
A leander emiatt pusztul ki sok erkélyen és kertben - a túlöntözés csak az egyik ok
Sokan csak a túlöntözést okolják, pedig a leander pusztulásának számos rejtett oka lehet. Mutatjuk, hogyan marad életben és gyönyörű a...
Rossi odaszúrt Szappanosnak: "Igazából munkanélküli volt" - szerinte 60 perc után valami megváltozott
Így értékelte a látottakat Marco Rossi szövetségi kapitány a finnek elleni győzelem után.
Kutatók elképesztő áttörésre jutottak: Ez a 10 másodperces vizsgálat válthatja ki a vérvételt
Izraeli kutatók olyan új módszert fejlesztettek ki, amely egy mindössze 10 másodperces videófelvétel alapján képes lehet kimutatni a...
Varga Barnabás duplájával a magyar válogatott 2-1-re legyőzte a finn csapatot
Egyik ország sem jutott ki a 2026-os világbajnokságra, így a Puskás Arénában rendezett mérkőzés mindkét együttesnek felkészülésként...
A nyári meleg a telefonod akksiját is gyorsabban öregítheti: ezekre figyelj töltéskor
Nyáron nemcsak mi melegszünk túl könnyebben, hanem a telefonunk is. A tűző nap, a forró autó, a vastag tok és a töltés közbeni játék...
Azbesztkrízis: több mint kétszázötven magyar települést érinthet
A nyugat-magyarországi azbesztkrízis az első témája a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) újrainduló podcastjának, amelyben Weiszburg...
Orvosmeteorológia: a légkör megnyugszik, de a keringésünk még nem. Még szombaton is büntet a távozó hidegfront
Szombaton végre visszatér a hamisítatlan nyári idő: zavartalan napsütésre, kellemesen szelíd légmozgásra és igazi strandidőre...
Visszavonta Tarr Zoltán a Mága Zoltánhoz köthető cég félmilliárd forintos támogatását
A társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter felszólította a pénzszórás más érintettjeit, hogy egy ideig még...
Vérengzés a chipszektorban: röpködtek a mínuszok a Wall Streeten
Alaposan elromlott a hangulat az ázsiai tőzsdéken pénteken. A befektetők elsősorban a mesterséges intelligenciával kapcsolt és a...
Kátai-Németh Vilmos: Visszahívják a rendőröket a gyermekotthonokból
A szociális és családügyi miniszter azzal idokolta a döntést, hogy a gyermekotthonokba szakértelem, szakemberek kellenek, és nem rendőrök.
A tapasztalt sofőrök titka: Egy autós trükk, ami életmentő lehet
Döbbenetes autós titok láttatott napvilágot!
Sport
18 éves és 358 millió eurót ér a világ legértékesebb futballistája
A CIES friss listáját Lamine Yamal vezeti.
Mit csinál a Liverpool FC? Szoboszlai Dominik eladásáról cikkeznek Angliában
Izgalmas nyár várható az Anfielden.
Arne Slot marad a Premier League-ben, a Liverpool FC riválisánál lehet edző
A holland az egyik jelölt a Fulhamnél.
Elképzelhető, hogy Vinícius Júnior napjai meg vannak számlálva a Real Madridnál
Szinte minden órára jut egy hír a Real Madriddal kapcsolatban.
A Real Madrid 115 millió euróért kivásárolná a PSG szupersztárját
Nagyon beindult Florentino Pérez.
Kulcsfontosságú játékos leigazolását kéri Hansi Flick, 60 millió eurót fizetne érte a Barca
Lukeba Castello a LaLigába igazolhat.
Öt magyar és hat külföldi játékos távozik a Ferencvárostól
A népligetiek komoly változásokkal készülnek az új szezonra.
"Majd hozza Lewandowskit!" - A debreceni Loki szurkolói őrjöngenek, miután kinevezték az új külföldi edzőt
Az angol befektetők egyelőre nem igazán bíznak a magyar szakemberekben, ez vár Dzsudzsákékra a folytatásban.
Útban volt a játékvezető, ezért fellökte a focista
Franck Kessié nem finomkodott a bíróval.
Három válogatott játékossal, nagy visszatérőkkel épülhet az új Ferencváros
Sok minden függ attól, hogy mit szeretne az új edző, Borbély Balázs.
A Barcelona kész teljesíteni a magyar válogatott kapusának vágyát
Mindenképpen számolnának vele a jövőben.
A spanyol sajtó kiderítette, hogy kit akar 150 millió euróért leigazolni a Real Madrid
Michael Olise a LaLigába igazolhat.
Bulvár
Orbán Viktor bajban van, csalódást emlegetnek a letartóztatások után az Egyenes Beszédben
A szakértő szerint az emberek csalódtak a volt miniszterelnökben az egyik nagy ígérete miatt.
Ő lenne a Tisza Párt köztársasági elnöki jelöltje, a szakértő szerint egyértelmű jelei vannak
Meglepő névvel álltak elő, de van benne logika.
Elaludt a fotelben tévéző dabasi férfi: Amikor kinyitotta a szemét, olyat látott, amitől megfagyott benne a vér
Egy egészen elképesztő és pofátlan bűncselekmény rázta meg a Dabas környéki lakosságot. A gyanútlan áldozat az otthonában pihent, amikor a tolvaj az alvó férfi mellől vitte el az értékeket.
Újabb vagyontárgyakat foglalt le az Európai Ügyészség egy 42,8 millió eurós körhintacsalás-ügyben
A gyanúsítottak 2019 és 2024 között a feltételezések szerint több mint 1700 gépjárművet importáltak Németországból Olaszországba áfafizetés nélkül, mégpedig úgy, hogy strómanok nevére bejegyzett fantomcége
18 hónap után - Vége. Szakított az énekesnő és a sármos milliárdos
Újra szingli a világhírű popcsillag: Camila Cabello és milliárdos kedvese másfél év után a szakítás mellett döntöttek. A pletykák szerint a szerelmesek csendben elváltak egymástól.
Több mint 300 millió forint kárt okozott a költségvetésnek a tatai „szállító”
A Komárom-Esztergom Vármegyei Főügyészség minősített költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt vádat emelt egy férfival és hat társával szemben, akik közel 370 millió forint vagyoni hátrá
5300 év után is mocorog valami Ötzi testében: meglepő dolgot fedeztek fel a jégember gyomrában
Amikor 1991-ben az Ötztali-Alpokban egy kiránduló pár rábukkant a jégből elővillanó, mumifikálódott emberi testre, a világ azt hitte, egy szerencsétlenül járt modern hegymászót találtak. Hamar kiderült azonban,
Ezt a legendás magyar tévést szeretnék köztársasági elnöknek: így reagált
Kepes Andrást tartják sokan alkalmasnak arra, hogy ő legyen a következő köztársasági elnök.
Kiröhögték a magyarázkodó Orbán Balázst a fideszes képviselők – így omlott össze Orbán Viktorék kampánya
Orbán Viktor a kampány végére már indulatos volt.
Egyre többen lopják ezt a 10 forintos terméket az élelmiszerboltoktól, az egyik üzletlánc drasztikus lépést tett
Sokan elfelejtették bevallani a kasszánál?
Kivonul Magyarországról a népszerű futárszolgálat: több mint ezer csomagautomata tűnhet el hamarosan
Több mint ezer csomagautomata tűnhet el az országból néhány hónapon belül.
„Nem, Magyarország tisztelt miniszterelnöke!” – egy mondat miatt ment neki Magyar Péternek a szlovák külügyminiszter
Juraj Blanár visszautasítja a magyar miniszterelnök csütörtöki kijelentését.

- Mai traffipaxok Pécsett, január 6.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 17.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 18.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 19.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 20.
- Mai traffipaxok Pécsett, február 13.
- Mai traffipaxok Pécsett, február 15.
- Március 15-ig látogatható a pécsi 1956-os kiállítás
- Mesélő vizek a pécsi Természettudományi Múzeumban
- Gyérítik a vadállományt Pécsett
- Csökkent a gázolaj ára
- Hallgatói tervpályázat: buszmegálló terveket várnak Szentlőrincre
- Mai traffipaxok Pécsett, március 22.






