Koronavírus - Orbán: nyakig vagyunk a negyedik hullámban
Most "nyakig vagyunk a negyedik hullámban", a neheze ezután következik, és az egyetlen, ami megvéd, az oltás - mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
A kormányfő arról is beszélt, hogy a magyarok elsöprő többsége támogatja az üzemanyagár csökkentését.
A kormányfő kifejtette: akik nincsenek beoltva, életveszélyben vannak. Mindenki felelős saját magáért, de itt többről van szó, mert mindenki, aki nincs beoltva, nemcsak magára, hanem a többiekre nézve is veszélyt jelent - fogalmazott. Hozzátette: a védelmi intézkedések nem védenek meg a vírustól, csak a járvány terjedésének a sebességét lassítják.
Közölte: a második oltás után 4-6 hónappal annak védereje csökken, ezért indokolt a harmadik oltás felvétele. A harmadik oltás utáni védettségi szint jóval magasabb, mint a második oltás utáni, és természetesen sokkal magasabb, mintha nem lennénk egyáltalán beoltva - mutatott rá Orbán Viktor, hozzátéve, hogy ő maga is felvette a harmadik oltást, nem is kapta el egyelőre a vírust, és reméli, hogy ha el is kapja, akkor nem dönti le a lábáról.
Kijelentette: ha mindenki be lenne oltva, nem lenne negyedik hullám, vagy ha lenne, "az inkább csak hullámocska lenne". Akkor nem lesz ötödik hullám, ha mindenki beoltatja magát, és "nem fogjuk tudni elkerülni, hogy a végén mindenki beoltassa magát" - hangsúlyozta.
A kormányfő úgy fogalmazott: az oltáselleneseket nem szokta "ekézni", mert megérti, hogy mindenkinek jogában áll a saját szabadsága jegyében dönteni a saját életéről, most azonban éppen az a baj oka, hogy még mindig nincs mindenki beoltva, és azzal, hogy az "oltatlanok húzzák, halasztják", megnyújtják a járvány időszakát.
"De a végén mindenkinek be kell majd oltania magát, még az oltásellenesek is rá fognak arra jönni, hogy vagy beoltják magukat, vagy meghalnak" - szögezte le, arra kérve mindenkit, hogy éljen az oltás lehetőségével.
Közölte: jövő héten oltási akció lesz az országban, regisztrálás és bejelentkezés nélkül 101 oltóponton lehet reggel 7-től este 7-ig felvenni a vakcinát.
Úgy vélte: "nem lehet rendőrrel kísérni az embereket oltásra", "csak a belátás segít a végén". Szerinte meg kell győzni az oltáselleneseket: semmi okuk nincs arra, hogy bizalmatlanabbak legyenek a koronavírus-oltással kapcsolatban, mint azon vakcinákkal szemben, amiket megkaptak gyerekkorukban, például a mumpsz vagy a kanyaró ellen.
Kitért arra is: a kormány várakozásai szerint december környékén lesz olyan szakmai vélemény, amely eldönti, hogy az öt és tizenkét év közötti gyerekeket szabad-e oltani, és ha "jó választ" kapnak, akkor a szülőknek lesz lehetőségük, hogy az ebbe a korosztályba tartozó gyerekeiket beoltassák.
Közölte: Magyarországon 10 millió oltás van, vagyis nemcsak harmadszor, hanem negyedszer is be tudnak oltani mindenkit. Úgy értékelt: az oltás jól meg van szervezve, a védekezési döntések meghozatalában pedig segítenek az előző járványhullámok tapasztalatai.
Megjegyezte: a rendvédelemnél és az egészségügyben bevezetett felmondási tilalomtól, "senki sem boldog", de olyan helyzet van, akkor be kell látni, hogy bizonyos szakmákból ilyenkor nem lehet távozni. Közölte, a kiskunhalasi járványkórházat akkor nyitják ki, ha "valami nagyobb baj történik", vagy valamelyik kórházban feltorlódnak a betegek az ország bármely pontján.
A kormányfő arról is beszélt: messze 80 százalék fölött van azoknak az aránya, akik támogatják az üzemanyagár csökkentését.
Elmondta: "vívunk egy politikai küzdelmet a baloldallal a rezsicsökkentés ügyében", ez egészült most ki a benzinár kérdésével. A benzinár meghatározását eddig a piacra bízták, és ugyan a legjobb, ha a kormánynak nem kell beavatkoznia, de van helyzet, amikor kell - magyarázta.
Úgy vélte, "azt nem lehet tétlenül nézni, hogy egyszer csak az árak az égbe mennek", és ha minden szakértő szerint az árak több hétig, talán egy-két hónapig is magasak lesznek, akkor reagálni kell. Mert a magas üzemanyagár nemcsak a gépjárművek üzemeltetésének a költségét növeli meg, hanem beépül az árakba - mutatott rá.
Közölte: ha rendkívüli helyzet van, akkor nem óvatoskodni kell. Kiszámolták, hogy mi az, amit még a szereplők ki fognak bírni, úgy látták, ez a 480 forint, és "ott behúztuk a féket".
Orbán Viktor szerint a baloldal mindig is azt követelte, hogy piaci rezsiárak legyenek. "Mi azt mondjuk, hogy a háztartások létfenntartásához tartozó körben ne legyenek piaci árak, hanem fix ár legyen", az üzemanyagnál pedig, amikor a piac nem tudja megoldani a problémákat, akkor avatkozzanak be, tudván, hogy ez csak átmeneti jellegű beavatkozás lehet - mondta.
Közölte: a kormány jövő hét elején dönthet arról, hogy a kisvállalkozásokat kimentse "a magasabb rezsi súlya alól", és ők is a lakossági olcsóbb árakat kapják.
A kormányfő úgy fogalmazott: a brüsszeli bürokrácia "vért hány" a rezsicsökkentéstől, mert Brüsszelben a multik diktálnak.
Úgy értékelt: míg a kormány az emberek, a baloldal a multik oldalán áll. Hozzátette: az embereknek arról is megvan a véleménye, hogy a baloldal szerint a rezsit úgy kell csökkenteni, hogy kevesebb vizet, áramot, gázt és üzemanyagot kell használni. "Ilyenkor van egy szó, amit az ember mond, csak az édesanyák iránti tiszteletből nem mondja hangosan" - jegyezte meg.
A GDP növekedéséről szólva úgy vélte: nem a magyar gazdaságon múlott az idén, hogy nem 7-8, vagy akár 10 százalékos lesz a növekedés, hanem kifejezetten a világgazdaság működési módja - főként az autógyártáshoz kapcsolódó ellátási lánc fennakadása - volt az, ami hátrányos volt Magyarországnak.
Hangsúlyozta: a gazdaság elég jól teljesít ahhoz, hogy a 25 év alatti fiatalok szja-mentességet kapjanak jövőre, miközben az idősek február közepén megkaphatják a teljes 13. havi nyugdíjat.
MTI
hírek innen, onnan
Ittasan rollerezett a Balatonnál, súlyos baleset lett a vége
Nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket szenvedett az a férfi, aki elektromos rollerével elesett Keszthelyen.
Eke Angéla elvetélt, drámai vallomást tett a kisbabája elvesztéséről: „Miért engem ver a sors?” – videó
Őszintén és tabuk nélkül beszélt a női test változásairól, a vetélésről és a méhen kívüli terhesség lelki terheiről Eke Angéla...
Nem volt bekötve a biztonsági övük, megállították őket a rendőrök, óriási drogfogás lett belőle
Nagy buli is megbukhat apró részleten, ahogy ez a belga eset is bizonyítja.
Bombariadó miatt lezárták a szolnoki autóbusz-állomást
A rendőrök nagy erőkkel vonultak a helyszínre péntek este, a beszámolók szerint a közeli sörmúzeumot is kiürítették.
Drágább lett az e-rollerek kötelező biztosítása: ez áll a növekedés háttérben
Egyre többe kerül az elektromos rollerek kötelező felelősségbiztosítása Magyarországon.
Az SZBU-ból érkezik Fedorov utódja az ukrán védelmi minisztérium élére
Ukrajnában második napja tartanak a tüntetések a tech-szektorból érkező korábbi miniszter, Mihajlo Fedorov menesztése miatt.
Tényleg fejlődsz, vagy csak menekülsz önmagad elől?
A közösségi médiában egymást érik azok a trendek, amelyek azt ígérik, hogy egy új rutin, egy új cél vagy egy teljes életmódváltás...
Több mint ötezer dolgozót érinthet az októberben létrejövő egységes magyar kutatóhálózat
A kormány újraegyesítené a tudósokat, kutatókat, arra kéri a HUN-REN vezetését, hogy működjön együtt az átalakítás...
Csernus Mariannt az utolsó színpadi jelmezébe öltöztetik a temetésén: itt vesznek végső búcsút tőle
Csernus Mariannt az utolsó színpadi szerepének jelmezében búcsúztatják el. A június 30-án, 97 éves korában elhunyt Kossuth- és Jászai...
Váratlan dicséretet kapott a Tisza-kormány – de a brüsszeli mézesheteknek hamar vége szakadhat
Az új magyar kormány intenzív reformokat indított a jogállamiság helyreállítása érdekében - hangsúlyozta a brüsszeli testület...
A kormány visszahívja a „méltatlanul eltávolított” katonákat
A visszavételt a honvédelmi minisztertől kell kérni.
Bombariadó miatt lezárták a szolnoki autóbusz-állomást
Több járat a pályaudvaron kívüli területről indul.
Sport
Veszélyben a vasárnapi vb-döntő, az ok három baljós betű
Pocsék a levegő minősége az erdőtüzek okozta füstfelhő miatt.
Miért nem énekli egyetlen spanyol focista sem a himnuszt a foci-vb-n?
Miközben a legtöbb válogatott érzelemmel tele, néha már ordítva énekli a himnuszt, addig a spanyolok hallgatnak a spanyol himnusz alatt. Elég nyomós okuk van rá.
Több tízmillió eurót sikkasztott el a sportvezető, luxusvillára és plasztikai műtétekre költötte a szövetségi támogatást
Kazahsztánba menekült a felelősségvonás elől.
Elképesztő magyaruralom Liverpoolban: Szoboszlai mellé Kerkez és Pécsi is megérkezett a Vörösökhöz!
Elképesztő a magyarok jelenléte a Liverpool első nyári edzésein. Évekkel ezelőtt még mindenki legyintett volna, ma azonban ez már a valóság: a Liverpool keretének 20 százalékát magyarok alkotják!
Az FC Barcelona világsztárjának leigazolását követeli Luis Enrique
Ferran Torres került a PSG látókörébe.
A magyar védő durvasága gyorsan eldöntötte a továbbjutás kérdését a Groupama Arénában
Holland csapat ellen folytathatja a Ferencváros a nemzetközi kupaszereplését.
Itt a hivatalos bejelentés: nem az M4 Sport közvetíti a Ferencváros következő európai mérkőzését
Kemény ellenfél vár a magyar együttesre.
Hat évvel ezelőtt egy kokainos bulin tartóztatták le, most ő fújja a sípot a világbajnokság döntőjében
Egy ártalmatlan üzleti ebédnek indult, kis híján a pályafutásába került.
Kamu vagy igazi a fotó, amelyen Lionel Messi épp fürdeti a bébi Lamine Yamalt?
Az AI-szerkesztett képek világában rávághatnánk, hogy ez tuti kamu, de ez a fotó valóban elkészült.
Bajban a Real Madrid, másik európai topcsapatba igazolhat Enzo Fernández
Az Arsenal és a PSG is lemarad az argentin világsztárról.
Korrupció, botrány, pénzeső: "Hatalmas siker a negyvennyolc csapatos világbajnokság"
A FIFA elnöke merész kijelentéseket tett a jelenleg is futó világbajnokságról. 2030-ra a profit éhhség eddig nem látott mértékeket ölthet.
Kylian Mbappé nem fog örülni annak, hogy ki lesz a Real Madrid „kilencese”
José Mourinho más poszton számol a franciával.
Bulvár
Lázár János bejelentései, újabb botrány közeleg
Lázár János nyilvánosan reagált az őt ért támadásokra, miközben a Fideszen belüli feszültségekről is beszélt. A volt miniszter Ferencz Orsolyát is megemlítette, aki új politikai közösség építéséről tett b
Meghalt Kádár Béla
Az Antall-kormány minisztere volt.
Még a máriatövisnél is hatásosabb: ez a vitamin a máj titkos méregtelenítő aduásza
A máj elképesztő munkát végez a nap 24 órájában, mégis hajlamosak vagyunk csak akkor foglalkozni vele, amikor már valamilyen probléma jelentkezik. Pedig megfelelő működésének támogatása kulcsfontosságú az egés
Szijjártó Péter rengeteget fog keresni – Elvileg ennyi lehet majd a fizetése
Azt írják, hogy Szijjártó Péter valószínűleg a munka miatt nem fog elköltözni Budapestről.
Jogosan aggódhatnak a nagyszülők: egyre több fiatalt csábít a SINK életmód
Nem lustaságról vagy önzésről van szó – sok fiatal ma már egészen másképp képzeli el a jövőjét, mint a korábbi generációk. Egyre többen választják a SINK életmódot, ami alapjaiban formálhatja át a család
Animáción mutatjuk az esti zivatarok várható útvonalát
Nőnek a csapadékesélyek.
Ferencz Orsolya új pártot alapíthat, további távozók, lemondók a Fidesz berkeiben
Ferencz Orsolya bejelentette, hogy új politikai közösség építésébe kezdenek, mert szerinte sem a Fidesz, sem a Tisza nem képviseli megfelelően a polgári értékeket valló választókat. A bejelentés újabb találgatá
Borbély Alexandra életmentő műtéten esett át: „Közben derült ki, hogy nagyon súlyos volt a helyzet”
Borbély Alexandra először nem is tudta, hogy ekkora a baj, ám a beavatkozás után kiderült, tulajdonképpen életmentő műtét volt.
Ha bejön, amit Vitézy Dávid elárult az Indexnek, forradalom lesz az utakon
Lázár Jánosnak is odapörkölt a miniszter.
Veszélyben a vasárnapi vb-döntő, az ok három baljós betű
Pocsék a levegő minősége az erdőtüzek okozta füstfelhő miatt.
Minden 65 év feletti magyarnak ingyen jár ez az okoseszköz – Mégis vizsgálat indult a Gondosóra program miatt
A 65 év felettiek számára ingyenesen igényelhető Gondosóra program az elmúlt évek egyik legnagyobb szociális kezdeményezése volt Magyarországon.
Brüsszelben csak ámulhatnak a Budapestről érkező híreken
Itt a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körkép.
blogmorzsák
Valdés-félsziget
A dinamikus part menti övezet akár száz méter magas sziklákat és parti lagúnákat foglal magában, de néhol a part homokos strand.
Toronymagasan visz mindent a Volkswagen Magyarországon
Nincs párja a márkának.

- Mai traffipaxok Pécsett, január 6.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 17.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 18.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 19.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 20.
- Mai traffipaxok Pécsett, február 13.
- Mai traffipaxok Pécsett, február 15.
- Március 15-ig látogatható a pécsi 1956-os kiállítás
- Mesélő vizek a pécsi Természettudományi Múzeumban
- Gyérítik a vadállományt Pécsett
- Csökkent a gázolaj ára
- Hallgatói tervpályázat: buszmegálló terveket várnak Szentlőrincre
- Mai traffipaxok Pécsett, március 22.






