Ezt olvasta már?

0

Nagy a "bajság" Esztergomban

Gyalog indult Budapestre Esztergom polgármestere, hogy annak az önkormányzatnak a feloszlatását kérje, amit egyébként ő vezet. Meggyes Tamás bukása óta semmivel sem lett kevésbé balhés hely a város, sőt, már a csőd fenyegeti.

Közben azonban feltűnt a nemzeti együttműködés rendszerének népmesei alternatívája, nemzetiszínű pogácsászsákkal.

 

Péntek délután Esztergom főterén klasszikus választási kampányesemény zajlott. Egy karakteres politikus beszédet mondott, lelkes támogatók tapsoltak, örültek és transzparenseket tartottak a levegőbe, néhányan még kiabáltak is és egyértelmű volt a közös cél, úgyhogy tényleg minden olyan volt, ahogy egy választási kampányban szokás. Pedig Esztergomban nincs is választási kampány.

 

Aztán száz ember, szigorúan kettes sorokban, neonsárga mellényben gyalog elindult Budapestre egy egész éjszakán át tartó túra keretében azért, hogy az önkormányzat feloszlatását kérjék. Ezt a menetet a mostani polgármester vezeti. Mi folyik már megint Esztergomban?

Úgy, mint nagyban

 

Tavaly ősszel úgy tűnt, megváltoznak a dolgok az egyik legbalhésabb magyar városban. Meggyes Tamás fideszes polgármesternek tizenegy év alatt sikerült annyi botrányt összehoznia, hogy kihívója, a függetlenként induló Tétényi Éva megkapta a szavazatok kétharmadát. Tétényi mögé mindenki odaállt, akinek elege volt Meggyesből, vagyis hasonló dolog történt, mint az országos választásokon, ellenkező szereposztással. Csak a folytatás alakult másként.

Hiába volt Tétényi nagy győzelme, a képviselő-testületben döntő többségben (tizennégyből kilencen) fideszes képviselők maradtak, élükön Meggyessel. A két oldal azóta semennyire sem működik együtt. Ezt mindketten elismerik, persze mindkét oldal szerint a másik hibája miatt. A fideszes képviselők kezdő lépése semmiképp sem volt barátságos, bejelentették, biztosan nem fognak alpolgármestert jelölni. Azóta már jelölnének, most viszont Tétényi nem kér belőlük, mert nem tud bízni bennük. Sőt: március 31-én bejelentette, annyira akadályozzák a munkájában, hogy nincs több közgyűlés, az egész testületet úgy, ahogy van fel kell oszlatni [1], és újat kell választani.

Az esztergomi Cohn-Bendit

 

Zoltai Dániel fideszes képviselő szerint inkább Tétényi az, akivel nem lehet együtt dolgozni, és képtelenség, hogy egy polgármester ne tartson testületi ülést. Szerinte Tétényinek semmilyen politikája nincs Meggyes besározásán kívül, így tulajdonképpen olyan, mint Daniel Cohn-Bendit [2], mostani akciójával is csak balhét akar. Azt elismeri, hogy nem Tétényi alatt került nehéz helyzetbe a város, de szerinte ez nem Meggyes politikájának, hanem az előző nyolc év kormányzati elvonásainak köszönhető.

A botrányok tehát mindennaposak maradtak Esztergomban, ennél is súlyosabb azonban, ami egy februárban nyilvánosságra hozott ÁSZ-jelentésből [3] derült ki. Eszerint a város annyira eladósodott, hogy az már a működőképességét veszélyezteti. Ennek egészen kézzelfogható jelei vannak. Volt, hogy nem volt közvilágítás, júniustól pedig a tömegközlekedés is megszűnik [4].

Az esztergomi Churchill

 

Egy csődközeli város, élén egy megbénult önkormányzattal. A helyzet annyira reménytelennek tűnik, hogy nem csoda: Tétényi gondolt egyet, és a népmesei megoldást választotta. Miután több levelet is írt Orbán Viktornak, hogy oszlassák fel az önkormányzatot, és írjanak ki új választásokat, úgy döntött, gyalog viszi el neki a petíciót. A táv negyvenöt kilométer, egy éjszaka gyaloglás. Tétényi egyébként nem sportos alkat, az Indexnek azt mondta, a chruchilli elveket vallja. Készülésnek azért ezen a héten gyalogolt napi egy órát.

 

Ilyen hangulatban gyűltek össze a támogatók az esztergomi Széchenyi téren. Volt közöttük gyakorlott túrázó, aki azt mondta, meg se fog kottyanni a táv. Volt lelkes tini, aki még csak most kezdett foglalkozni a politikával, de máris elege lett abból, ami Esztergomban megy. Volt, aki abban reménykedett, egy ilyen túrán össze lehet barátkozni a hasonló gondolkodásúakkal. És olyan is, aki szerint egyszerűen disznóság úgy viselkedni egy hölggyel, ahogy a fideszesek teszik Tétényivel.

A több száz résztvevő olyan lelkes volt, amit Fidesz- és Jobbik-rendezvényeken kívül olyan eseményen, ahol konkrétan valaki mögött sorakoznak fel az emberek, nem nagyon látni mostanában.

Fogjuk meg egymás kezét

 

Az egész éjszakán át zarándokoló, az ellenségekkel megküzdő, mindenkit maga mögé állító, mégis törékeny asszony alakja egészen működőképes alternatívának tűnt a nemzeti együttműködés rendszerével szemben, miközben az is látszott, a népmesei figura valójában nagyon tudatos politikus. Fél év alatt Tétényi beletanult a szerepbe. Gyerekeket puszilt meg a villogó vakuk között, nemzetiszínű szalaggal átkötött pogácsászsákottartott a kezében, beszédét pedig azzal zárta, fogjuk meg egymás kezét, és énekeljük el a himnuszt. Aztán száz követőjével elindult Budapest felé, pedig az égen fekete felhők gyülekeztek. Azt mondta, legfeljebb felvesz egy esőkabátot.

 

Arra, hogy Orbán Viktornak kifejezetten nagy fejfájást a mostani menet sem okoz, az utalhat, hogy mindössze egy sajtósa veszi át szombaton az üzenetet. Zoltai Dániel szerint nem nagyon van rajtuk nyomás a párt részéről, hogy rendeződjenek a dolgok. Így volt ez Meggyes idején is; a Fidesz-vezetés és a pár esztergomi részének kapcsolata kívülről nézve legalábbis nehezen megfejthető.

Ebből elég volt

 

Tétényi szerint valaminek történnie kell. Ha most nem is írnak ki új választást, a helyzet tarthatatlan, és előbb-utóbb úgyis működésképtelenné válik a testület, fel kell oszlatni. A parlament kétszer oszlatott fel önkormányzatot a rendszerváltás óta: 1992-ben Tiszaderzsen és 2004-ben Tápiószelén. Esztergom esetében azért lenne különösen súlyos ez a megoldás, mert vagyonfelosztással járhat, vagyis el kellene adni minden 1990 után szerzett vagyontárgyat.

 

Bárkit kérdeztünk a Széchenyi téren, azt mondták, elképzelehetetlen, hogy egy új választáson megint ennyi fideszes kerüljön a testületbe. Az emberek nem azért szavaztak a változásra, hogy minden ugyanúgy maradjon. Abból pedig különösen elegük van, hogy Esztergomon szórakozik az egész ország.







0
0
0
0
0

hírek innen, onnan

Budapestre jön a legendás Alphaville zenekar: ekkor adnak koncertet a fővárosban

A legendás Alphaville zenekar október 30-án Budapestre érkezik, hogy az MVM Dome-ban adja pályafutása eddigi legnagyobb magyarországi...

Lemondott a brit miniszterelnök

Keir Starmer körül elfogyott a levegő.

Európa felett elszabadul a légköri hullámvasút, Magyarország sem ússza meg a forró fordulatot

A hőségriadó nem ér véget, ekkor várható a következő lehűlés és esőzés.

Buszoztatott pszichiátriai betegek

A szentesi kórházban attól tartanak, hogy a Szegedi Tudományegyetem fondorlatos lépésekkel a pszichiátriai osztály bezárását készíti...

Most érkezett: lemond posztjáról Keir Starmer brit kormányfő

Keir Starmer brit miniszterelnök,a Munkáspárt elnöke bejelentette, hogy lemond mindkét tisztségéről, két évvel azután, hogy pártja...

Pénznyelő vagy jó befektetés? Autók, amelyek öt év alatt elveszítik az értékük több mint felét

Új autó vásárlásakor a legtöbben a vételárra és a fogyasztásra figyelnek, miközben a legnagyobb anyagi bukást az értékvesztés...

Látványos fotók a futballvébéről, hatalmas csata a pályán, elképesztő kinézetű szurkolói ruhák a lelátón – Fotók

Újabb emlékezetes nap a labdarúgó-világbajnokságon: egyszerre csillogtak és szenvedtek a sztárok, a kiscsapatok pedig megmutatták,...

Lemond Keir Starmer brit kormányfő

Starmer tíz éven belül a hetedik miniszterelnök az Egyesült Királyságban, aki idő előtt lemondani kényszerül.

A nyári komposzt emiatt nem indul be rendesen - ezen múlik a gyors lebomlás

A nyári komposztálás gyakran akadozik, ha hiányzik a megfelelő nedvesség és a rendszeres forgatás. Ezek a lépések kulcsfontosságúak a...

Kármán András: Magyarország elkötelezett az euró bevezetése mellett, 2030-ig teljesítjük a kritériumokat

A héten hazánkba érkezik Kiriákosz Pierrakákisz görög pénzügyminiszter, az Eurogroup elnöke.

Még Macront is lépéskényszerbe hozta a Magyar Péter által is jegyzett uniós kiállás

Magyar Péter kormánya is csatlakozott ahhoz a 19 tagállamhoz, amely az uniós közös költségvetésből adna támogatást a bevándorlók...

Még nincs szúnyoginvázió, de tenni kell érte

A csapadékos időjárás következtében létrejött tenyészőhelyek miatt hat vármegyében megkezdődik a szúnyoglárvák biológiai...

0

Sport

Nem várnak tovább, Szoboszlai Dominik miatt igazol a Liverpool FC

Tehermentesítenék a magyar válogatott sztárját.

A PSG bejelentkezett a világsztárért, bajban a Liverpool FC

Újabb csapat kívánságlistájára került fel Yan Diomande.

Kikosarazta a Barcát, a Real Madridba akar igazolni a német válogatott sztárja

Nico Schlotterbeck erről nyíltan beszélt a környezetének.

Itt a pályázat vége, kiderül, melyik csatorna közvetíti az NB I-es meccseket

Senki nem ad 10 milliárd forintot a magyar fociért.

Kiszámolták: Az ETO nagyot bukott a BL-sorsoláson

Friss számítások azt mutatták ki, hogy a magyar bajnok zöld-fehérek esélyei 14 százalékponttal romlottak a Bajnokok Ligája 3. selejtezőkörének elérésére.

Szoboszlai luxi nyaralásáról ír a nemzetközi sajtó, nincs vb, nincs probléma

Szoboszlai Dominik és felesége, Buzsik Borka Ibizán nyaral a legjobb barátaikkal.

Sosem történt még ilyen foci világ-bajnokságon, az egyik favorit mégis megtette

Ilyen sajtótájékoztatót még nem hallott a publikum, az egyik favorit menedzsere a sajtótájékoztatón mondta el.

Mohamed Salah meggondolhatta magát, mégis maradna Szoboszlaiék között

Elképesztő pletyka terjeng Salah-ról, egyetlen változás miatt maradna a világbajnokság után is.

Súlyos hír: Lehet, hogy vége a brazil sztár vb-jének

A vizsgálatok megerősítették Raphinhának, a brazil labdarúgó-válogatott rutinos alapemberének combizomsérülését, aki emiatt várhatóan több mérkőzést is kénytelen lesz kihagyni az észak-amerikai térségben zaj

A belga sztárfocista ellen intézett kemény kirohanása után felfüggesztették a műsorvezetőnőt

A bocsánatkérés sem mentette meg őt a drasztikus lépéstől.

Bulvár

Azonnali figyelmeztetést adtak ki a hétfői időjárás miatt – itt vannak a részletek

A hétfői hőség mellett egy másik, kevésbé látványos, ugyanakkor komoly egészségügyi kockázatra is figyelmeztetnek a meteorológusok: nagyon erős UV-B sugárzás várható az ország több térségében. A HungaroMet

Máris riasztást kapott 8 vármegye, itt jöhet hatalmas zuhé hétfőn

Ilyen idő jöhet majd jövő héten Magyarországon a friss időjárás-előrejelzések szerint.

Közleményt adott ki a Katasztrófavédelem a budapesti vihar miatt – folyamatosan dolgoznak a tűzoltók

A vasárnap délutáni viharos időjárás jelentős terhelést ró a fővárosi tűzoltókra, akik Budapest több kerületében is folyamatosan dolgoznak a károk felszámolásán. A HungaroMet a nap folyamán elsőfokú, citroms

Szent-Iványi István: Szijjártó Péter esetében az EU-val szembeni kémkedés, Orbán Viktornál a hatalommal való visszaélés vádja merülhet fel

A külpolitikai szakértő egy interjúban beszélt arról, hogy az Orbán-kormány alatt zajlott ügyeknek milyen büntetőjogi következményei lehetnek. A vitnyédi menekülttábor tervével kapcsolatban azt mondta, teljesen ny

A legtöbb szívroham és stroke előtt ugyanaz történik – erre kell figyelnie

A szívroham és a stroke gyakran váratlanul csap le, pedig a jelek sok esetben évekkel korábban megjelennek. Egy minden eddiginél nagyobb vizsgálat szerint a súlyos szív- és érrendszeri események többségét néhány j

Itt van Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter szombati bejelentése – a katonák döntöttek

A katonák véleményére építve kívánja alakítani a Magyar Honvédség jövőjét a honvédelmi vezetés – erről számolt be vasárnap Facebook-oldalán Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter, aki ismertette az áll

Orbán Viktor csúnyán leszólta Magyar Pétert, de most már elégtételt is követel

A Fidesz elnöke is rajta van a korábbi kormánya kapcsán a kampányban kirobbant, Szőlő utcai botrányon: a hétvégén arról nyilatkozott, hogy a „gyalázatos műbalhéban” elégtételt kell kapjanak azok a pol ...

„Elnök Úr! Nagy a baj!” – Sulyok Tamásnak üzent Vona Gábor

A politikus szerint a Tisza Párt alkotmányos paranccsal ment szembe.

Gyógyíthatatlan betegséggel küzd a legendás magyar zenekar frontembere? Sokkoló fotón mutatta meg, mi történt vele

Sokkoló fotóval jelentkezett a Kowalsky meg a Vega frontembere: egy hatalmas bőrelváltozást mutatott meg követőinek, és arról írt, hogy egy apró vérszívó csípése miatt hosszú kezelés és komoly megpróbáltatáso

blogmorzsák

Érdekes képek a történelemből

Az első végzetes repülőgép-baleset, az igazi minyonok, halálos csőtörés és még sok más.

Szabad a színház a Majorban

A Városmajori Szabadtéri Színpad új évada bővelkedik a Budapesten ritkán látható előadásokban.

Harácsoló barátok – Túl a sövényen

Stikli lopási kísérlete meghiúsul, így új készletet kell szereznie Vincének, a medvének.

0






0