Ezt olvasta már?

0

Nagy a "bajság" Esztergomban

Gyalog indult Budapestre Esztergom polgármestere, hogy annak az önkormányzatnak a feloszlatását kérje, amit egyébként ő vezet. Meggyes Tamás bukása óta semmivel sem lett kevésbé balhés hely a város, sőt, már a csőd fenyegeti.

Közben azonban feltűnt a nemzeti együttműködés rendszerének népmesei alternatívája, nemzetiszínű pogácsászsákkal.

 

Péntek délután Esztergom főterén klasszikus választási kampányesemény zajlott. Egy karakteres politikus beszédet mondott, lelkes támogatók tapsoltak, örültek és transzparenseket tartottak a levegőbe, néhányan még kiabáltak is és egyértelmű volt a közös cél, úgyhogy tényleg minden olyan volt, ahogy egy választási kampányban szokás. Pedig Esztergomban nincs is választási kampány.

 

Aztán száz ember, szigorúan kettes sorokban, neonsárga mellényben gyalog elindult Budapestre egy egész éjszakán át tartó túra keretében azért, hogy az önkormányzat feloszlatását kérjék. Ezt a menetet a mostani polgármester vezeti. Mi folyik már megint Esztergomban?

Úgy, mint nagyban

 

Tavaly ősszel úgy tűnt, megváltoznak a dolgok az egyik legbalhésabb magyar városban. Meggyes Tamás fideszes polgármesternek tizenegy év alatt sikerült annyi botrányt összehoznia, hogy kihívója, a függetlenként induló Tétényi Éva megkapta a szavazatok kétharmadát. Tétényi mögé mindenki odaállt, akinek elege volt Meggyesből, vagyis hasonló dolog történt, mint az országos választásokon, ellenkező szereposztással. Csak a folytatás alakult másként.

Hiába volt Tétényi nagy győzelme, a képviselő-testületben döntő többségben (tizennégyből kilencen) fideszes képviselők maradtak, élükön Meggyessel. A két oldal azóta semennyire sem működik együtt. Ezt mindketten elismerik, persze mindkét oldal szerint a másik hibája miatt. A fideszes képviselők kezdő lépése semmiképp sem volt barátságos, bejelentették, biztosan nem fognak alpolgármestert jelölni. Azóta már jelölnének, most viszont Tétényi nem kér belőlük, mert nem tud bízni bennük. Sőt: március 31-én bejelentette, annyira akadályozzák a munkájában, hogy nincs több közgyűlés, az egész testületet úgy, ahogy van fel kell oszlatni [1], és újat kell választani.

Az esztergomi Cohn-Bendit

 

Zoltai Dániel fideszes képviselő szerint inkább Tétényi az, akivel nem lehet együtt dolgozni, és képtelenség, hogy egy polgármester ne tartson testületi ülést. Szerinte Tétényinek semmilyen politikája nincs Meggyes besározásán kívül, így tulajdonképpen olyan, mint Daniel Cohn-Bendit [2], mostani akciójával is csak balhét akar. Azt elismeri, hogy nem Tétényi alatt került nehéz helyzetbe a város, de szerinte ez nem Meggyes politikájának, hanem az előző nyolc év kormányzati elvonásainak köszönhető.

A botrányok tehát mindennaposak maradtak Esztergomban, ennél is súlyosabb azonban, ami egy februárban nyilvánosságra hozott ÁSZ-jelentésből [3] derült ki. Eszerint a város annyira eladósodott, hogy az már a működőképességét veszélyezteti. Ennek egészen kézzelfogható jelei vannak. Volt, hogy nem volt közvilágítás, júniustól pedig a tömegközlekedés is megszűnik [4].

Az esztergomi Churchill

 

Egy csődközeli város, élén egy megbénult önkormányzattal. A helyzet annyira reménytelennek tűnik, hogy nem csoda: Tétényi gondolt egyet, és a népmesei megoldást választotta. Miután több levelet is írt Orbán Viktornak, hogy oszlassák fel az önkormányzatot, és írjanak ki új választásokat, úgy döntött, gyalog viszi el neki a petíciót. A táv negyvenöt kilométer, egy éjszaka gyaloglás. Tétényi egyébként nem sportos alkat, az Indexnek azt mondta, a chruchilli elveket vallja. Készülésnek azért ezen a héten gyalogolt napi egy órát.

 

Ilyen hangulatban gyűltek össze a támogatók az esztergomi Széchenyi téren. Volt közöttük gyakorlott túrázó, aki azt mondta, meg se fog kottyanni a táv. Volt lelkes tini, aki még csak most kezdett foglalkozni a politikával, de máris elege lett abból, ami Esztergomban megy. Volt, aki abban reménykedett, egy ilyen túrán össze lehet barátkozni a hasonló gondolkodásúakkal. És olyan is, aki szerint egyszerűen disznóság úgy viselkedni egy hölggyel, ahogy a fideszesek teszik Tétényivel.

A több száz résztvevő olyan lelkes volt, amit Fidesz- és Jobbik-rendezvényeken kívül olyan eseményen, ahol konkrétan valaki mögött sorakoznak fel az emberek, nem nagyon látni mostanában.

Fogjuk meg egymás kezét

 

Az egész éjszakán át zarándokoló, az ellenségekkel megküzdő, mindenkit maga mögé állító, mégis törékeny asszony alakja egészen működőképes alternatívának tűnt a nemzeti együttműködés rendszerével szemben, miközben az is látszott, a népmesei figura valójában nagyon tudatos politikus. Fél év alatt Tétényi beletanult a szerepbe. Gyerekeket puszilt meg a villogó vakuk között, nemzetiszínű szalaggal átkötött pogácsászsákottartott a kezében, beszédét pedig azzal zárta, fogjuk meg egymás kezét, és énekeljük el a himnuszt. Aztán száz követőjével elindult Budapest felé, pedig az égen fekete felhők gyülekeztek. Azt mondta, legfeljebb felvesz egy esőkabátot.

 

Arra, hogy Orbán Viktornak kifejezetten nagy fejfájást a mostani menet sem okoz, az utalhat, hogy mindössze egy sajtósa veszi át szombaton az üzenetet. Zoltai Dániel szerint nem nagyon van rajtuk nyomás a párt részéről, hogy rendeződjenek a dolgok. Így volt ez Meggyes idején is; a Fidesz-vezetés és a pár esztergomi részének kapcsolata kívülről nézve legalábbis nehezen megfejthető.

Ebből elég volt

 

Tétényi szerint valaminek történnie kell. Ha most nem is írnak ki új választást, a helyzet tarthatatlan, és előbb-utóbb úgyis működésképtelenné válik a testület, fel kell oszlatni. A parlament kétszer oszlatott fel önkormányzatot a rendszerváltás óta: 1992-ben Tiszaderzsen és 2004-ben Tápiószelén. Esztergom esetében azért lenne különösen súlyos ez a megoldás, mert vagyonfelosztással járhat, vagyis el kellene adni minden 1990 után szerzett vagyontárgyat.

 

Bárkit kérdeztünk a Széchenyi téren, azt mondták, elképzelehetetlen, hogy egy új választáson megint ennyi fideszes kerüljön a testületbe. Az emberek nem azért szavaztak a változásra, hogy minden ugyanúgy maradjon. Abból pedig különösen elegük van, hogy Esztergomon szórakozik az egész ország.







0
0
0
0
0

hírek innen, onnan

Halálos dróntámadás egy fekete-tengeri kereskedelmi hajó ellen

Egy panamai zászló alatt közlekedő török hajó volt az áldozat.

Gyurcsány Ferenc vidékre költözhet: ez a nógrádi falu lehet az új otthona

Egy csendes nógrádi faluban új lakóról beszélnek a helyiek, és nem is akárkiről van szó. A polgármester most tiszta vizet öntött a...

A legrosszabb reggeli: az onkológusok figyelmeztetést adtak ki, ez a szokás szó szerint táplálja a rákot

A napod megfelelő, tápanyadús ételekkel való indítása a hosszú, egészséges élet és a vitalitás egyik legfontosabb alappillére. Ennek...

Megvan a menedéklista, ide lehet elbújni a hőség elől

Hűsölőhelyeket jelölt ki a katasztrófavédelem a hőség miatt.

Az EU mielőbb kontingenst küldene az iráni békekötés fenntartására

Új lehetőséget látnak Brüsszelben arra, hogy az Európai Unió visszatérjen a közel-keleti diplomácia egyik fontos szereplőjeként. Az...

Sokaknak luxus lett egy gombóc fagyi a horvát tengerparton

A nyári szezon kezdetével Horvátországban ismét fellángolt a vita arról, hogy mennyibe kerül, illetve mennyibe kellene kerülnie egy...

Új bajnokot avattak a dél-koreai tőzsdén

Az SK Hynix megelőzte a Samsung Electronicst, és ezzel Dél-Korea legértékesebb tőzsdei vállalatává vált, lezárva a dél-koreai...

Akár kényszerrel is, de erősödik a német katonai jelenlét Litvániában

A Bundeswehr (német hadsereg) szükség esetén kötelezni fogja a katonákat, hogy részt vegyenek a Litvániába telepítendő dandárban –...

Kilencmilliárd forintra szerződött a a XIII. kerület a parkfenntartási botrány egyik cégével

A konkurens ajánlatát érvénytelenítették, mivel „aránytalanul alacsony” árat adott meg.

Olcsó klímát rendelt, hősugárzót kapott egy békéscsabai férfi

A hőmérőket és az előrejelzéseket elnézve a legrosszabbkor futott bele egy online csalásba a férfi, aki egy olcsón hirdetett...

0

Sport

Nem várnak tovább, Szoboszlai Dominik miatt igazol a Liverpool FC

Tehermentesítenék a magyar válogatott sztárját.

A PSG bejelentkezett a világsztárért, bajban a Liverpool FC

Újabb csapat kívánságlistájára került fel Yan Diomande.

Kikosarazta a Barcát, a Real Madridba akar igazolni a német válogatott sztárja

Nico Schlotterbeck erről nyíltan beszélt a környezetének.

Kiszámolták: Az ETO nagyot bukott a BL-sorsoláson

Friss számítások azt mutatták ki, hogy a magyar bajnok zöld-fehérek esélyei 14 százalékponttal romlottak a Bajnokok Ligája 3. selejtezőkörének elérésére.

Itt a pályázat vége, kiderül, melyik csatorna közvetíti az NB I-es meccseket

Senki nem ad 10 milliárd forintot a magyar fociért.

Szoboszlai luxi nyaralásáról ír a nemzetközi sajtó, nincs vb, nincs probléma

Szoboszlai Dominik és felesége, Buzsik Borka Ibizán nyaral a legjobb barátaikkal.

Sosem történt még ilyen foci világbajnokságon, az egyik favorit mégis megtette

Ilyen sajtótájékoztatót még nem hallott a publikum, az egyik favorit menedzsere a sajtótájékoztatón mondta el.

Mohamed Salah meggondolhatta magát, mégis maradna Szoboszlaiék között

Elképesztő pletyka terjeng Salah-ról, egyetlen változás miatt maradna a világbajnokság után is.

Súlyos hír: Lehet, hogy vége a brazil sztár vb-jének

A vizsgálatok megerősítették Raphinhának, a brazil labdarúgó-válogatott rutinos alapemberének combizomsérülését, aki emiatt várhatóan több mérkőzést is kénytelen lesz kihagyni az észak-amerikai térségben zaj

Új igazolások a Ferencvárosnál: egy név biztos, kettőn még dolgoznak

Eddig csak a távozókról voltak bejelentések.

Bulvár

Brutális vihar és jégeső csap le vasárnap: mutatjuk, melyik vármegyékre adtak ki riasztást

Zivatarok, és jégeső szakítja meg a kánikulát június 21-én vasárnap.

Vitézy Dávid: Tucatszám állnak az IC-kocsik az oroszok és NER-körök által csődbe vitt Dunakeszi Járműjavítóban

Osztrák kölcsönkocsikkal igyekszik menteni a nyári szezont a MÁV, miközben tucatszám a csődbe ment üzemben ragadtak a jobb járművei.

Magyar Péter: Túl korán örültek a hazánkat szétrabló milliárdos oligarchák

Hétfőn terjesztik be a közjogi méltóságok eltávolítását célzó Alaptörvény-módosítást.

Azonnali figyelmeztetést adtak ki a hétfői időjárás miatt – itt vannak a részletek

A hétfői hőség mellett egy másik, kevésbé látványos, ugyanakkor komoly egészségügyi kockázatra is figyelmeztetnek a meteorológusok: nagyon erős UV-B sugárzás várható az ország több térségében. A HungaroMet

4 csillagjegy, akiknek szerencsés időszak köszönt az életébe

Vannak időszakok, amikor a dolgok egyszerűen könnyebben alakulnak. Az asztrológia szerint most négy csillagjegy érezheti úgy, hogy végre mellé áll a szerencse, és olyan lehetőségek érkeznek, amelyek új lendületet a

Magyar Péter nagy napra készül hétfőn, a Fidesz arca is bejelentést tett holnapra

Magyar Péter nem tétlenkedik miniszterelnökként sem, holnap beteljesíti legfontosabb kampányígéretét.

Közleményt adott ki a Katasztrófavédelem a budapesti vihar miatt – folyamatosan dolgoznak a tűzoltók

A vasárnap délutáni viharos időjárás jelentős terhelést ró a fővárosi tűzoltókra, akik Budapest több kerületében is folyamatosan dolgoznak a károk felszámolásán. A HungaroMet a nap folyamán elsőfokú, citroms

Elbontották a tetőt, hogy a három gyereknek is jusson saját hely – a ház mégis megőrizte a karakterét

Kevés dolog mutatja meg jobban egy otthon valódi értékét, mint amikor egy család nem elköltözni akar belőle, hanem inkább átépíti az egész házat azért, hogy maradhasson. Ennek az otthonnak a története is így kez

Szent-Iványi István: Szijjártó Péter esetében az EU-val szembeni kémkedés, Orbán Viktornál a hatalommal való visszaélés vádja merülhet fel

A külpolitikai szakértő egy interjúban beszélt arról, hogy az Orbán-kormány alatt zajlott ügyeknek milyen büntetőjogi következményei lehetnek. A vitnyédi menekülttábor tervével kapcsolatban azt mondta, teljesen ny

blogmorzsák

Érdekes képek a történelemből

Az első végzetes repülőgép-baleset, az igazi minyonok, halálos csőtörés és még sok más.

Harácsoló barátok – Túl a sövényen

Stikli lopási kísérlete meghiúsul, így új készletet kell szereznie Vincének, a medvének.

0






0