Óriási siker: minden eddiginél több hazai éttermet ismert el a Michelin Guide
A világ vezető étteremkalauza, a Michelin Guide 2024. december 10-i magyarországi díjátadóján az őriszentpéteri Pajta újoncként nyerte el első Michelin-csillagát, miközben minden korábbi csillagos étterem újra kiérdemelte már kivívott elismeréseit.
Már 12 csillaggal hódít a magyar gasztronómia
Hatalmas, a teljes magyar gasztronómiát érintő siker, hogy a korábbi hathoz képest közel megduplázódott a hazai Bib Gourmand éttermek száma, hiszen további ötöt ajánl a világ vezető gasztrokalauza az utazók figyelmébe. Mindemellett a zebegényi Natura Hill idén csatlakozhat a Zöld csillagos éttermek hazai, immár ötfős „klubjához”. Tányér szimbólummal jelzett Michelin-ajánlást pedig a tavalyinál is 10-zel több, összesen 57 étterem érdemelt ki. Így soha ennyi, országszerte összesen 78 étterem került be idén a francia kalauz magyarországi ajánlójába. Ezekkel a lenyűgöző eredményekkel számos régiós versenytársát megelőzi hazánk, azt üzenve a világ gasztroturistáinak, hogy Magyarország már nemcsak felfedezésre érdemes, hanem megéri ide visszatérni is.
Nemcsak megőrizték Michelin-csillagaikat a magyar éttermek, újabb is csatlakozott hozzájuk. Így ezzel három vidéki magyar település, Őriszentpéter, Esztergom és Tata is Michelin-csillagos gasztroműhellyel büszkélkedhet, utóbbi ráadásul kétcsillagossal. Mindeközben megőrizte korábban elnyert két csillagát a fővárosi Stand, valamint egy-egy csillagát a hat fővárosi étterem is. Így minden korábbinál több, összesen 12 ragyog belőlük országszerte. Ezek az elismerések messze túlmutatnak a konyhaművészeten: komoly hatással vannak az ország turizmusára is. Az idei eredmények tovább erősítik hazánk imázsát, és növelik nemzetközi turisztikai vonzerejét. A Michelin-csillagok fénye ugyanis messziről is képes hazánkba vezetni a gasztronómiai élményeket kereső utazókat. Teljesítményével ráadásul Magyarország megelőzi számos régiós versenytársát, például Szerbiát, Lengyelországot, Csehországot és Horvátországot.
Legalább ilyen fontos, hogy mellettük minden korábbinál több, országszerte összesen 78 vendéglátóhely nyerte el a Michelin Guide valamely elismerését vagy ajánlását. A megfizethető, de magas minőségű ételeket kínáló Bib Gourmand vendéglátóhelyek száma 5-tel gyarapodott, így idén immár 11-en szerezték meg. A díjat már tavaly óta birtokló hat vidéki étterem mellé idén a mályinkai Iszkor, a szarvasi Újváros Bisztró, a tatai Platán Bisztró, valamint két fővárosiként pedig az N28 Wine and Kitchen és a Goli csatlakozott. A Michelin Guide tányér szimbólummal jelzett ajánlását idén országszerte 57 étterem érdemelte ki, 10-en első alkalommal. A működésükben a környezettudatosságot is előtérbe helyező Zöld-csillagok száma is növekedett eggyel, a zebegényi Natura Hill csatlakozásával már 5-en büszkélkedhetnek ezzel a díjjal.
A Michelin Guide minden évben külön elismeréssel díjaz egyes szakmai területeket is. Így idén a Sommelier-díjat Székely Mátyás vehette át az esztergomi 42-től, a Young Chef Award elismerést Lendvai Levente érdemelte ki a budapesti Virtuból. A Service Awardra a Lisztes Ivettet, a szintén fővárosi N28 Wine and Kitchen üzletvezetőjét és sommelier-jét tartották érdemesnek, míg az Opening of the Year Award idén Mályinkára, az Iszkorhoz került.
A díjkiosztón Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter elmondta: „A turizmus idén óriási ütemben növekszik Magyarországon, amit a vendégszám, a vendégéjszakák növekedése és a bevételek kedvező alakulása is bizonyít. Ebben meghatározó szerepet játszik a magyar gasztronómia, amely innovatív szemléletével, egyre több Michelin-elismerésével és séfjeink nemzetközi versenysikereivel nemcsak az ágazat egyik húzóerejévé vált, hanem Magyarország egyik legsikeresebb exporttermékévé is fejlődött. Ez a dinamizmus a turizmus és a gasztronómia szoros együttműködésének példája.”
Csendes Olivér, a Visit Hungary vezérigazgatója beszédében kiemelte: „A turizmusban egyre népszerűbbek a kulturális utazások, amelyeknek meghatározó eleme a gasztronómia. Ez különösen fontos a magyar turizmus szempontjából, hiszen a kutatások szerint konyhaművészetünk az egyik fő vonzerő a hozzánk látogatók számára. Ezért is jelent hatalmas sikert, hogy országszerte összesen 78 kulináris műhely büszkélkedhet a globálisan ismert díjkategóriák valamelyikével. Mindez jól mutatja azt a magas színvonalú szakmai munkát, amely a teljes magyar vendéglátó és az azzal szorosan együttműködő hazai termelői-beszállítói hálózatot jellemzi.”
„A Michelin Guide magyarországi válogatásának idei újabb megjelenése jól mutatja a magyar gasztronómia kiemelkedő fejlődését. Felügyelőinket munkájuk során egyaránt lenyűgözték hagyományokban mélyen gyökerező éttermek csakúgy, mint a kreativitást a gasztronómiában teljesen szabadon engedő vendéglátóhelyek. Összekötötte őket ugyanis az ízek és az egyensúly megtalálására való törekvés, és annak az igénye, hogy valami igazán egyedit szolgáljanak fel vendégeik asztalára. Gratulálunk a MICHELIN Guide idei válogatásába bekerült éttermeknek, biztosak vagyunk abban, hogy tehetségük, elhivatottságuk és az ételkészítés iránti szenvedélyük inspirálóan hat majd vendégeikre is” – hangsúlyozta köszöntőjében Elisabeth Boucher-Anselin, a Michelin kommunikációs igazgatója.
A Michelin Kalauz díjazási kategóriái
Az 1936-ban meghatározott csillagos minősítéseken felül, mára több más kategóriában is értékel a Michelin. A jól ismert egy * azt jelenti, kiváló minőségű a konyha, ha arra járunk, érdemes megállni. ** -ot kap az az étterem, amely megér akár egy hosszabb kitérőt is, míg ***-ot a kivételes minőségű konyhák kapnak, amelyek meglátogatása önmagában is megér egy külön utazást. Mindezek mellett a BIB Gourmand elismerést kapják azok a jó ár-érték arányú éttermek, ahol mérsékeltebb áron lehet kiváló minőségű ételt kapni. Jellemzően kiváló bisztrók vagy családias vendéglők minősítése lehet ez. Tányér (Plate, Assiette) elismeréssel a gondosan elkészített, jó ételeket kínáló éttermeket minősítik, míg a Zöld Csillaggal az étterem fenntarthatóság érdekében tett erőfeszítéseit ismerik el. A MICHELIN Guide francia étteremkalauz több mint százéves múltra tekint vissza. Fennállása óta világszerte több mint 40 desztinációban, mintegy 30 000 létesítményt értékelt a kiemelkedő minőséget helyezve előtérbe. Ennek is köszönhető, hogy a mai napig ez számít az egyik legrangosabb gasztronómiai elismerésnek.
A Michelin Guide National Selection of Hungary 2024. évi díjazottjai:
Két Michelin-csillag:
Platán Gourmet, Tata
Stand, Budapest
Egy Michelin-csillag:
Új 1 Michelin-csillagos étterem:
Pajta – Őriszentpéter
Mind a 7 korábbi csillagos étterem megtartotta az 1 Michelin-csillagot
42 - Esztergom
Salt - Budapest
Costes - Budapest
Borkonyha Winekitchen - Budapest
Babel - Budapest
Rumour - Budapest
Essencia - Budapest
BIB Gourmand:
Új Bib Gourmand éttermek:
Iszkor - Mályinka
Újváros Bisztró - Szarvas
N28 Wine and Kitchen - Budapest
Goli - Budapest
Platán Bisztró - Tata
Megőrizték Bib Gourmand minősítésüket:
Macok - Eger
Morzsa - Pécs
Casa Christa - Balatonszőlős
Sparhelt - Balatonfüred
Kistücsök - Balatonszemes
Anyukám mondta – Encs
Zöld csillag:
Új Zöld csillagos étterem:
Natura Hill - Zebegény (új)
Megőrizték Zöld csillagukat:
Graefl Major Kétútköz - Poroszló
Onyx Mühely - Budapest
Salt - Budapest
Villa Kabala – Szigliget
Ajánlott éttermek (Tányér szimbólum):
Idén először ajánlást elért éttermek:
Szaletly - Budapest
Kollázs - Budapest
Zazie Bistro - Budapest
Teyföl - Szentendre
Füge - Biatorbágy
Cut & Barrel - Budapest
Sho Tihany - Tihany
Virtu - Budapest
Aleli - Budapest
Bilanx – Budapest
Megőrizték ajánlásukat:
Natura Hill - Zebegény
Kreinbacher Birtok - Somlóvásárhely
Hoppá! Bistro - Budapest
A Konyhám Stúdió 365 - Fonyód
Hosszú Tányér - Hosszúhetény
füge - Tihany
Öreg Prés - Mór
Zelna Borbisztró - Balatonfüred
Tihanyi Vinarius - Tihany
Alkimista Kulináris Műhely - Szeged
Horgonyzó Kisvendéglő - Tiszalök
Rutin - Budaörs
Neked Főztem - Zánka
Zip's - Miskolc
Avalon - Miskolc
NOON - Balatonfüred
GÓRÉ - Kisharsány
Graefl Major Kétútköz - Poroszló
Umo - Budapest
Bobajka - Tarcal
Botanica - Dánszentmiklós
Csopaki Resti by Laurel - Csopak
MoszkvaTéЯ Bisztró - Budapest
Tati - Budapest
White Salon - Budapest
Zincenco Kitchen - Budapest
FLAVA - Budapest
Fricska 2.0 - Budapest
Piac 42 - Esztergom
Nobu Budapest - Budapest
Costes Downtown - Budapest
Onyx Mühely - Budapest
St. Andrea - Budapest
Textúra - Budapest
Mák - Budapest
Arany Kaviár - Budapest
Víg Molnár Csárda - Csopak
IKON - Debrecen
LAMAREDA - Győr
Kővirág -Köveskál
Végállomás Bistro&Wine - Miskolc
67 Sigma - Székesfehérvár
Sauska 48 - Villány
Villa Kabala - Szigliget
Stand25 Bisztró - Budapest
FELIX Kitchen & More - Budapest
Spago by Wolfgang Puck - Budapest
Különdíjak:
Young Chef Award 2024: Lendvai Levente, Virtu - Budapest
Opening of the Year Award 2024: Iszkor - Mályinka
Service Award: Lisztes Ivett, N28 Wine and Kitchen - Budapest
Sommelier Award: Székely Mátyás, 42 – Esztergom
A Visit Hungary
A Magyar Turisztikai Ügynökség leányvállalataként a Visit Hungary Zrt. feladata, hogy innovatív marketing és üzletfejlesztési stratégiák alkalmazásával, proaktív szemléletben támogassa a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégiában lefektetett célok megvalósítását és az országmárka építését. A nemzeti turisztikai marketingszervezet a vendégforgalom növelése érdekében folytat üzletfejlesztést, kiterjedt belföldi és nemzetközi marketingkommunikációs feladatokat lát el, turisztikai és imázskiadványokat készít, kutatásokat és elemzéseket végez, valamint kiállításokon és turisztikai szakvásárokon vesz részt a hazai desztinációk népszerűsítése céljából. Folyamatos kampánytevékenységével aktívan hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország még vonzóbb, felfedezésre és újrafelfedezésre érdemes úti célként jelenjen meg a külföldi és a belföldi utazók számára. A Visit Hungary stratégiai döntéseit, marketing aktivitásainak tervezését, valamint üzleti együttműködéseit a digitális turisztikai ökoszisztéma által biztosított komplex adatállomány felhasználásával, valamint a Nemzetközi Turisztikai Adatszolgáltató Központ adataira alapozva hozza meg és végzi. További információk: csodasmagyarorszag.hu és igyutazunk.hu
hírek innen, onnan
Megvolt a tárgyalás Orbán Viktor és az elítélt Jair Bolsonaro fia között Washingtonban
Szijjártó Péter és Lázár János is jelen volt a találkozón.
15 éves tinilány lopta el a show-t az országos bajnokságon
Az ob első rekorddöntésére is sor került.
Ukrajnai csirkegyárak vs. uniós szabályok – kettős mérce az agrárpiacon
Tiltott növényvédőszerekkel kezelt termékek, olcsó, ipari körülmények között nevelt baromfi – az ukrán agrárimport térnyerése...
Szombaton jelentős változás jön a benzin és a gázolaj árában: erre számíthatnak az autósok
Ennek a változásnak nem fognak örülni az autósok.
„Nem volt csendes duzzogás” – Férfiak, mikor tudtátok, hogy nem lánnyal, hanem egy nővel jártok?
Férfiakat kérdeztünk arról, mikor érezték először, hogy párjuk érzelmileg érett nő. Az őszinte kommunikáció és a függetlenség...
Rangos elismerést kapott a Nemzeti Atlétikai Központ – Galéria
A magyar építészet a nemzetközi élmezőnyben van.
Már csak emiatt is megéri nézni: hihetetlen extra produkcióval jelentkezik vasárnap a Sztárban Sztár All Stars
Meglepetésekkel teli adással folytatódik a show.
Kgfb-kampány: 32 900 forintos átlagdíjon kötik az új szerződéseket
A november 2-án megkezdődött év végi kgfb-kampány első napjaiban a személygépkocsival rendelkező ügyfelek 32 900 forintos átlagdíjon...
Fél év alatt több mint 200 barnamedvét lőttek ki Szlovákiában
Rengeteg medve pusztult el közlekedési balesetben és orvvadászok miatt is.
Édesapja nyomdokaiba lépett, énekesnőként debütált Gwyneth Paltrow és Chris Martin lánya
Apple Martin, hasonlóan édesapjához, a Coldplay frontemberéhez, magabiztosan uralta a színpadot első énekesi debütálásakor.
Elkészült a jelentés, Magyarországon csak növelik a szegregációt az egyházi iskolák, ráadásul nem kicsit, nagyon
Részletes ombudsmani jelentés vizsgálta, hozzájárulnak-e a felekezeti intézmények a romák oktatási elkülönítéséhez. A rövid válasz:...
Itt a lista, ezeket olcsóbban vehetjük decembertől
Kiegészíti a kormány az árréscsökkentéssel érintett áruk listáját. Megmutatjuk, mit vehet meg mostantól február 28-ig olcsóbban.
Sport
Hiába nyert az FTC, az UEFA a Ludogorecet ünnepli
A tabella harmadik helyéről azért nem radírozták le a Ferencváros nevét...
Szoboszlai Dominik akkora gólt lőtt, megint a hónap legszebbje lehet Liverpoolban
Augusztusban egyszer már az övé lett az elismerés.
A fizika törvényeit újraíró Bajnokok Ligája-gól csodájára jár a világ
Sokan nem is sejtették, hogy ilyesmi lehetséges.
Betelt a pohár a Real Madrid vezetőinél, Viníciust már várják Angliában
Korábban úgy tűnt, hogy a brazil szélső Szaúd-Arábiába költözhet, de egy európai topcsapat bejelentkezett érte.
Szenzációs siker, 15 éves magyar bajnok-nő Hosszú Katinka ellentmondásos versenyszámában
Kertész Boróka egyben teljesítette az Európa-bajnoki kiküldetési szintet is.
Megvan, kit hívott be Marco Rossi Tóth Balázs helyére
Az MTK Budapest kapusa, Demjén Patrik bekerült a magyar válogatott örmények és írek elleni vb-selejtezőre készülő keretébe a sérült Tóth Balázs helyére.
Robbie Keane olyan kérdést kapott, hogy majdnem otthagyta az újságírókat
Az ír vezetőedző a távozásáról szóló pletykákról is kérdezték a Ludogorec elleni győzelem után.
Döbbenet az Üllői úton: Varga Barnabást kihagyta a Ludogorec elleni kezdőcsapatból Robbie Keane
Alaposan megkeverte a kártyákat a Ferencváros vezetőedzője az edzőt váltott bolgárok elleni meccsre.
Felköszöntötték Kerkezt a Liverpool-szurkolók a nagy napon: nem erre az ajándékra vágyott
Kerkez Milos a születésnapja alkalmából aligha ilyen üzenetekre vágyott a drukkerektől.
Megvan, ki helyettesítheti Tóth Balázst a magyar válogatottnál
A Portugáliában bravúros védő kapus térdsérülés miatt nem lesz bevethető a következő hetekben.
Szoboszlai a csúcson? Már a Real háromszoros BL-győztese is őt isteníti
A magyar válogatott csapatkapitánya augusztus után másodszor nyerheti el a hónap gólja elismerést.
Angliába igazolt a Barcelona korábbi középpályása
A Southampton labdarúgócsapata bejelentette Oriol Romeu leigazolását, aki második időszakát kezdi meg a klubnál. Az egykori Barcelona játékos a szezon végéig szóló szerződést írt alá régi-új csapatával
Bulvár
„Bejött az ágyamba, majd onnan ment misézni” – Videó került elő a magyar kormányhoz közel álló orosz papról
George Suzuki új bizonyítékokat mutatott be Hilarion metropolita ellen, aki éveken át a magyar kormány egyik fontos orosz kapcsolata volt.
Már nem „divat” fogamzásgátló tablettát szedni – ezek vették át a helyét
A fogamzásgátló tabletták hosszú idő óta az egyik legkedveltebb védekezési módszernek számítanak, vagy már mégsem?
Izlandon le kellett szállnia Orbán Viktorék Washingtonba tartó gépének
Meg kellett szakítani az utat.
Frei Tamás: A magyar társadalom sose fogja megbocsátani Orbán Viktornak, hogy nekünk ilyenek lettek az oligarcha-családjaink
Új, Kobalt című könyve apropóján adott interjút Frei Tamás a Magyar Hangnak, ahol a regény geopolitikai háttere mellett beszélt Orbán Viktor nemzetközi szerepéről és az ország jövőjéről is,
Tóth Andi meztelenruhája az egyik legizgalmasabb, amit valaha láttunk
Három nap múlva kezdetét veszi az idei X-Faktor élő show-ja, hiszen múlt szombaton összeállt mind a négy versenyzőcsapat. Tóth Andi egyetlen nőként mindig izgalmat csempész a zsűri ruhaválasztásaiba, ez most sem v
Lemond a Petr Fiala vezette cseh koalíciós kormány
Az új cseh parlamenti alsóház hétfőn alakult meg.
Varga-Damm Andrea: A szentmártonkátai tragédia nem akkor kezdődött, amikor a fiatalok beültek az autóba
A volt parlamenti képviselő szerint pár nap után mindenki továbblép az ilyen tragédiák után, és nem vonják le a tanulságokat, ezzel pedig elveszik az esélyt, hogy a jövőben megelőzhetőek legyenek a hasonló esetek
Nem a máriatövis az: ez a növény a máj titkos méregtelenítő csodaszere
A májunk csendben, szinte láthatatlanul dolgozik értünk nap mint nap, mégis, csak kevesen törődünk vele igazán. Pedig ha túlterheljük, az egész szervezetünk megsínyli. Most kiderült, hogy szerencsére van egy olyan
Kitálalt a volt kémfőnök: Maga az Orbán-kormány jelenti a legnagyobb nemzetbiztonsági kockázatot
Telkes András szerint a kormány baráti viszonya Moszkvával és Pekinggel védtelenné tette az országot. A szakértő úgy látja, a szolgálatok ma már nem a nemzetet, hanem a hatalmat védik.
Három űrhajós az űrben rekedt – valami nekicsapódott a kapszulájuknak
Apró űrtörmelék találhatta el a Sencsou–20 visszatérő kapszuláját, ezért három kínai űrhajósnak tovább kell a Tienkungon maradnia.
„Egyetlen vizsgálat 39 ezer 800 forintba kerül” – visszalőnek Pintér Sándorék, szerintük képmutató Magyar Péter egészségpolitikusa
Ez elsőre logikusnak tűnhet, de valójában nagyon rossz irány – vélekedett Hegedűs Zsolt Facebook-
Rákkeltő ez a népszerű szobanövény: a Népegészségügyi Központ veszélyes fajokat listázott
A legszebb szobanövények között is akad, ami rákkeltő – most kiderült, melyik az.

- Mai traffipaxok Pécsett, január 6.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 17.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 18.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 19.
- Mai traffipaxok Pécsett, január 20.
- Mai traffipaxok Pécsett, február 13.
- Mai traffipaxok Pécsett, február 15.
- Március 15-ig látogatható a pécsi 1956-os kiállítás
- Mesélő vizek a pécsi Természettudományi Múzeumban
- Gyérítik a vadállományt Pécsett
- Csökkent a gázolaj ára
- Hallgatói tervpályázat: buszmegálló terveket várnak Szentlőrincre
- Mai traffipaxok Pécsett, március 22.






