Ezt olvasta már?

0

Pécsnek politikai elitváltásra van szüksége

Bemutatjuk Pécs polgármesterjelöltjeit 3. – Keresztes László Lóránt

Pécsett heten küzdenek a polgármesteri címért, sorozatunkban igyekszünk őket emberileg is bemutatni, és persze választ várunk tőlük arra, mit látnak Pécs problémáinak, hogyan szeretnék ezt megoldani megválasztásuk esetén.

A pécsi polgármester-jelölteket bemutató sorozatunk harmadik részében Keresztes László Lórántot szólaltattuk meg. Az LMP-s politikus szerint Pécs azért is szorul elitcserére, hogy olyan beruházások ne valósulhassanak meg, amelyek az összes többi gazdaságfejlesztési tervet keresztülhúzhatják.

- Mi jelenti programjának legfőbb csapásirányát?

- A gazdaságfejlesztés, mivel a város a rendszerváltás óta folyamatosan szakad le, ami a 2008-ban indult gazdasági válság óta lett igazán érezhető. Legnagyobb problémát a munkahelyek hiánya jelenti, minden más gond - úgy vélem – innen eredeztethető, s ezt az eddig hatalmat gyakorló politikai elit hibájának tudjuk be. Az elitváltással együtt a szemléletváltás is elkerülhetetlen, mivel csak akkor érhetünk el eredményeket, ha Pécsnek olyan városvezetése lesz, amely hajlandó szembenézni a problémákkal és nem a pártok mögött lévő gazdasági körök érdekeit szolgálja.

- A konkrétumok szintjén hogy festene mindez?

- Pécsett így is rengeteg lehetőség lenne, de úgy tapasztaljuk, hogy a jelenlegi városvezetés nem működik kellőképpen együtt sem a helyben élő és dolgozó gazdasági szereplőkkel, sem az itteni kiváló gazdasági szakemberekkel. Az utóbbiaknak mi a helyi adórendszer vállalkozóbaráttá tételében, a városfejlesztési feladatokban és a helyi befektetői környezet alakításában sokkal nagyobb szerepet szánnánk. A mostaninál lényegesen komolyabb támogatásokkal kívánjuk segíteni a helyi vállalkozásokat.

- Mely ágazatokat látná legszívesebben a Pécsett?

- A megújuló energia szektorban óriási a potenciál. Azt mondhatjuk, ebben a kérdésben szoros konszenzus alakult ki a politikai erők között. Úgy gondolom, ez megfigyelhető abban is, hogy halkabban a Jobbik, hangosabban pedig az ÖPE rákapcsolódott az LMP által régóta hangoztatott programra, aminek egyébként nagyon örülünk. A most elkészült városfejlesztési koncepció erre fókuszál: e szektor ellátásához szükséges berendezések gyártását kell Pécsre hozni. Ez minden olyan üzletág alapja lehet, amivel Pécs válaszolhat a jelenkor kihívásokra. Tragédia viszont, hogy erről csak beszélnek a különféle politikai erők, szlogeneket fogalmaznak meg, de a megvalósítás érdekében nem tettek semmit azok, akik döntési pozícióban vannak, mert az egyéb érdekek ezeket felülírják.

- Milyen esélyei lennének egy LMP-s pécsi városvezetésnek a jelenlegi kormányzat alatt?

- Minden helyi politizálásban résztvevő szereplő elsősorban a pécsiek érdekét kívánja szolgálni, és ami Pécsnek és Baranyának jó, az jó a kormányzatnak is. Ugyanakkor amilyen nehéz helyzetben vagyunk most, és amennyire magunkra vagyunk hagyva, annál rosszabb már nem nagyon lehet. Sőt úgy gondolom, hogy egy cselekvőképes, megfelelő kompetenciával bíró városvezetéssel még jobban is együttműködhet a kormányzat, mint egy azonos politikai beállítottságú, ámbár befásult irányítással.

- Milyen egyéb kérdésekre koncentrálnak még?

- A közbiztonság egy kifejezetten mély problémakör, amiben szintén nem sikerült átütő eredményeket elérni. Erről egészen világos elképzeléseink vannak: érdemi lehetőségeket kell adni azon civileknek, akik tenni szeretnének a közbiztonságért, és hajlandóak ezért a szabadidejükből áldozni. Elsősorban itt a polgárőrökre gondolok. Egy korábban már megvalósult LMP-s javaslat volt, hogy a tanuló-nyugdíjas szintű kedvezménnyel vehetik igénybe a pécsi tömegközlekedést a polgárőrök. Ez nem biztos, hogy olyan óriási lépésnek tűnik, viszont mindenképp szimbolikusan jelzi, hogy olyan irányba indulunk, amellyel megbecsüljük ezeket az embereket. Ezt az irányt szeretnénk folytatni, s a lehető legtöbb támogatást megadni nekik.

- Az ilyen szervezetekkel kapcsolatban mi az LMP-nek a plafon? Vannak olyan közbiztonságért tenni akaró csoportok, akik szorosan kapcsolódnak bizonyos politikai körökhöz például…

- Közös felelősség, hogy ez a kérdés kívül maradjon a politikán, és hogy olyan csoportok ne jelenjenek meg, amelyek gyűlöletkeltés irányába vinnék el a dolgot. Pécsett én nem tapasztaltam aggodalomra okot adó jelenségeket, viszont lennének törekvő emberek, akiknek meg kell adni a lehetőséget politikai beállítottságtól függetlenül is. Ismerve a pécsi közgyűlésben is aktív radikális jobboldalt, kijelenthetem, hogy még ők is kellőképpen liberálisok.

- Hogy képzelik a pécsi és a régiós infrastruktúra fejlesztését?

- A következő fejlesztési időszakban, legalábbis a retorika szintjén 30 milliárd forintos forrás jön Pécsre. Mind a város, mind a térség akkor lesz életképes, ha a megyeszékhely, a városok, és a falvak is közös közlekedési rendszerben működnek. Fontosnak tartanánk, hogy míg az autópályát nem hosszabbítják meg a horvát határig, az M6-os Szekszárdig tartó szakaszának használata ingyenes legyen. Ugyancsak szükséges a pécsi agglomeráció vérkeringésbe kapcsolása a párhuzamosságok megszüntetésével. A vidéki nagytérségek közötti érdemi, a fővárost elkerülő kapcsolat fejlesztése is szükséges lenne, például egy Pécs-Szeged vasútvonal megvalósítása már ebbe az irányba mutatna. A pogányi reptér esetében nem tartunk fontosnak további infrastruktúra-bővítést, de ha már van, akkor kellenek a járatok. Ebből a városi turizmus, a szolgáltatások, a vendéglátás egyaránt tudna profitálni, de az eredményhez az összes szereplő bevonásával járó közös munka kell.

- A kultúra területén milyen elképzeléseik vannak?

- Itt is a gazdátlanságot látjuk. Pécs az EKF-fel hatalmas lehetőséghez jutott, azonban ennek hozadékai, a gazdaságilag fenntarthatatlan új intézmények, a belváros kiürülését gyorsító folyamatok és egész Pécs „betonba öntése” mögött is a projektben résztvevő döntéshozók rossz szemléletét tükrözi. A pécsi kulturális szektornak pedig a saját kezébe kellene adni az irányítást, a szakmaiságot szabadjára engedni és azt sem tartanám ördögtől valónak, ha nagyobb teret engednénk a magántőkének.

- Az LMP erőteljesen felvállalja a zöld gondolatot. Mindez mennyire köszön vissza polgármesteri programjából?

- Annyival egészíteném ki, hogy a társadalmi és gazdasági fenntarthatóság mellé beemeltük a környezeti fenntarthatóságot és nem azért, mert hóbortosak lennénk, hanem mert ennek nincs alternatívája. Hosszú távú projekt a Pécs melletti Bodára tervezett nagy aktivitású nukleáris hulladéktároló, ez egy olyan kérdés, amiről az LMP-n kívül más politikai pártok nem hajlandóak tudomást venni. Végi kell gondolni, hogy milyen hatást gyakorol, a világban eddig példa nélkül álló létesítmény megépítése. Attól tartunk, hogy a hulladéktároló működése minden eddig megfogalmazott gazdasági fejlesztés ellenében hatna, ezért mindent szeretnénk megtenni annak érdekében, hogy ilyen jellegű beruházások ne valósulhassanak meg Pécsett.

B. G.







0
0
0
0
0

hírek innen, onnan

60 ezres várost zárnak harapófogóba az oroszok, behódolt Zelenszkijnek Putyin szövetségese - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Lassan teljesen bekerítik az oroszok a háború előtt 60 ezres lélekszámú donyecki Kosztyantynivkát, a település északi részéből...

A válás szélére sodródott Marsi Anikóék házassága

Marsi Anikó és férje állandóan veszekednek, és nem tagadják, a rózsaszín köd is felszállt már.

Új Renault Megane E-Tech – a legfontosabb újdonságok és fotók

Az autó teljesen megújult első dizájnnal érkezik, melyek még látványosabbá teszik az elektromos modellt. Új a fénygrafika,...

Újabb mentőszolgálat indult

Elindította saját a mentőszolgálatát a Katolikus Karitász. Zagyva Richárd országos igazgató azt mondta: a kezdeményezés célja, hogy a...

Erős földrengések rázták meg egymás után Venezuelát, rendkívüli állapotot hirdettek

Sok áldozat lehet, a mentőegységek az éjszaka folyamán is dolgoztak a romok között rekedt emberek felkutatásán.

A Mandiner sírjára

Itt nyugszik az egy a tábor, egy a zászló, az egy vérből valóság, a senkit sem hagyunk az út szélén, a kollegialitás, a humánum, a...

Nick Thorpe: A magyaroknál van egy láthatatlan revolver

A BBC újságírója a vezető utáni vágyódásról, politikafáradtságról, a magyarok nyugtalanságáról és Utazás a Kárpátokban című...

Újabb Tisza-miniszter szállt bele páros lábbal a Fidesz médiájába a kirúgások miatt – „Megszűnőben van a hazugsággyár…”

Tanács Zoltán szerint a Mediaworks és a Fidesz-médiarendszer megingása azt mutatja, hogy a hálózat piaci alapon soha nem volt életképes. A...

Dübörög a kánikula, a következő napokban sem érkezik enyhülés

Derült, napos, csapadékmentes idő várható.

„A jogegyenlőség az, ha Orbán Ráhel lop, akkor meg kell büntetni”

A magyarokat sokáig nem érdekelte a korrupció, noha több ezer cikk jelent meg róla az elmúlt 16 évben. Tóth István János szerint akkor...

Kitart a lakosság hurráoptimizmusa a kormányváltás után

A májusi óriási emelkedés után a fogyasztók hangulata júniusban kissé tovább tudott javulni - derül ki a GKI nyár eleji...

0

Sport

Újpest: Váratlanul leállították az új stadion engedélyezését

Legfeljebb fél évre felfüggesztették az Újpest új stadionjának építési engedélyezési eljárását.

Totális lefejezés a kiesés után: A klubigazgató és több mint egycsapatnyi játékos is távozik a nagy múltú klubtól

A BEOL információi szerint lemondott a klubigazgató és a technikai vezető is, emellett több mint tíz játékos nem kezdte meg a felkészülést a játékosok közül.

A foci-vb legőrültebb napja jön, több csapat sorsa is eldőlhet

A továbbjutási harc még szorosabbá vált a foci-vb-n. A csoportkör utolsó fordulója egyszerre hat mérkőzéssel és komoly tétekkel indul.

Fradi: Egy magyar kezdőjátékos is távozhat a csapattól - részletek

Tavaly az NB I-ben fontos tagja volt a csapatnak, az új szezonban azonban könnyen lehet, hogy más együttest erősíthet.

Brazília kivégezte a bulit? Vinícius góljai a kiesés szélére sodorták Skóciát

Marokkó eközben hátrányból fordítva verte Haitit.

Jöhet a vb-meccs, amit egyik csapat sem akar megnyerni

Nagyon furcsa helyzet állhat elő az argentinok csoportjában.

Bulvár

„Köpködött, kártékony volt, és most pofátlanul visszajön tanítani” – keményen nekimentek az ELTE oktatói a volt államtitkárnak

Lapunknak a Fidesz-kormányok alatt ellenzékinek bélyegzett egyetem tanárai beszéltek arról, mivel szembesítették a tanszékre visszatérő adjunktust.

„Ne szépítsük: ez zuhanórepülés” – Gyárfás Tamás a börtöninterjúban beszélt a Fenyő-ügy perújításáról

Gyárfás Tamás szerint új tanúk és új dokumentumok mutatnak egy irányba a Fenyő-gyilkosság ügyében – erről beszélt az Indexnek adott börtöninterjújában a kecskeméti börtönben raboskodó volt médiavállalkoz

Itt a friss kormánybejelentés a Karmelitáról

A hét második felében ismét lehetőség nyílik arra, hogy az érdeklődők ellátogassanak a budai Várnegyed egyik legismertebb épületébe, a Karmelitába. A látogatási lehetőségről Vitézy Dávid közlekedési és be

Leállás jön az egészségügyben: orvoshoz és patikába sem tudsz menni ezen a napon

Egy teljes napig ügyeleti rendben működik majd a magyar egészségügy. Július elseje 2011 óta munkaszüneti nap Semmelweis Ignác emlékére.

Ismét lecsapott a kung-fu nyúl: a rendőrség figyelmeztetést adott ki

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében tarolt le egy biciklist egy vadnyúl. A rendőrség szerint súlyos következményei lehetnek az efféle vadbaleseteknek.

Újabb fordulatot vett a Szőlő utcai ügy - 4 milliós ajánlat, hangfelvétel és feljelentések

Újabb viharfelhők gyülekeznek a Szőlő utcai ügy körül. Magyar Márton feljelentést tesz, de Bangó Sándor sem hagyja magát.

Óriási hír jött a nyugdíjasoknak. A kormány változtat az öregségi nyugdíj legkisebb összegén is

Fontos változásokra készülnek a a Szociális és Családügyi Minisztériumban. Erre a tárca parlamenti államtitkára tett ígéretet.

51 évesen Svájcban él az RTL egykori műsorvezetőnője: mesés helyre költözött a családjával Valkó Eszter

Valkó Eszter és férje előbb Hollandiában, most pedig Svájcban telepedtek le, ide már kisfiukkal költöztek.

Toroczkai László kitálalt, ezért nevezte bohócnak Magyar Pétert

Elszabadultak az indulatok a parlamentben: a Magyar Péter és Toroczkai László közötti vita személyeskedésbe fordult.

„Csak szűzmária vagy ribanc létezik” – Miért hiszi sok férfi, hogy a nők nem élvezik a szexet?

A férfiak fejében számtalan tévhit kering a nőkről, és az egyik legelterjedtebb az, hogy a nők nem élvezik a szexet. Egy pszichológus segítségével vizsgáljuk meg ennek az elképzelésnek az okait.

4,4-es földrengés volt – utórengések várhatók

Erős földrengést regisztráltak kedden El Salvador csendes-óceáni partvidékén. A Richter-skála szerint 4,4-es magnitúdójú földmozgás helyi idő szerint a hajnali órákban történt a partoktól nem messze, az ország

blogmorzsák

Nightjettel három mérnöki csodán át

A Firenze-Bécs Nightjet három világhírű, három különböző évszázadban, évtizedeken át épült pályaszakaszt érintett, melyek mind a vasútépítők teljesítményét hirdetik.

Mitől lesz emlékezetes egy regény?

Nem elsősorban a dramaturgia, az izgalmas cselekmény vagy szerethető karakterek miatt.

0






0