Ezt olvasta már?

0

Tillai Ernő: az építés és a fotóművészet mestere

Hosszú, nehéz, küzdelmekkel, harcokkal teli út vezetett odáig, ahol Tillai Ernő ma tart. Persze közben a kiemelkedő sikerek sem maradtak el. Jellegzetes épületek és több tízezer fotó dicséri keze munkáját, tehetségét. Nemrég életútjáról, életének legfőbb állomásairól beszélgettünk.

Első pillantásra talán visszahúzódó, magányos, embernek tűnik, holott nős, három gyermeke és tíz unokája van. Ahhoz a generációhoz tartozik, amelyiknek a kötelességtudat és az erkölcsös gondolkodás, életvitel nem a látszatteremtés eszköze, hanem személyiségének belénevelt, ezért magától értetődő vonása. Életének nyolcvanegy évében számos megaláztatás, kudarc is érte, ugyanakkor a kiemelkedő sikerek sem maradtak el. Építészeti tevékenységét két alkalommal Ybl-díjjal, valamint építészeti nívódíjjal; fotóművészetét az MFIAP címmel ismerték el, amely az amatőr fotóművészek körében nemzetközi szinten legmagasabb díj, hazánkban egyedül ő viseli.

– Mi és hogyan befolyásolta pályaválasztását?
– Eredetileg édesapám építész szeretett volna lenni, azonban az első világháború megakadályozta tervei megvalósítását, Boszniában dolgozott nyolc évig tábori postásként. Festő szerettem volna lenni – mondja Tillai Ernő. – Hantai Simon, az akkor fiatal festőművész tartott Pécsett tanfolyamokat, ezeken részt vettem, négyszáz akvarellt, illetve vízfestményt készítettem. Apám viszont kijelentette, hogy Budapestre csak akkor mehetek, ha építész leszek. Ez 1945-ben megtörtént, felmentem a fővárosba. Nagyon hosszú és kellemetlen utazás volt, hiszen amikor felértem, leszakadt a bőröndöm füle és az eső is zuhogott. Elkeseredtem, visszafordultam, hazajöttem. Végül Pécsett tanultam egy évig az Erzsébet Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar magyar-olasz-filozófia-művészettörténet szakán.


– Hogyan emlékszik vissza erre az időszakra?

– Nagyon szép emlékeket jelent számomra, amikor a professzor a Dóm téren vizsgáztatott pünkösdhétfőn. Egy év múlva mégis Budapestre kerültem, a BME Építészmérnöki Karán tanultam tovább. Iszonyatos nyomorban éltem, olyan lakásban húztam meg magam, amelyben nem volt üveg az ablakon, a benti hőmérséklet éjjel-nappal 0 és –5 fok között mozgott. Nem volt ennivalóm sem. Az édesanyám rántást küldött, abból készítettem levest, és azt ettem reggel, délben és este is, valamint fokhagymával, sóval felfőzött kenyérhéjat kanalaztam. Olyan is megesett, hogy egy farakáson aludtam, és a szenesláda volt a párnám. Ráadásul közben nagyon megbetegedtem, 16 kilót lefogytam, egy mandulatályogtól fehérvérűségszerű mérgezés keletkezett a szervezetemben.  Nem tudtam beszélni, járni. Később ennek ellenére folytattam a tanulmányaimat, mert a kötelességtudat nagyon fontos volt számomra.

– Feltételezem, ezek a körülmények kihatottak az eredményeire is...
– Valóban, tanulmányaim elején nagyon ügyetlen voltam az építészetben, utolsó voltam az egész évfolyamon, majd később kiderült, hogy mégiscsak alkalmas vagyok erre a pályára: az egyetemet jeles eredménnyel fejeztem be. Hamarosan megnősültem, és egy négyszeres, lipótvárosi albérletbe költöztünk. Mint tervező szakost, Miskolcra akartak küldeni kivitelezőnek, az ajánlatot nem fogadtam el, így a Műszaki Egyetem Rajzi Tanszékén lettem tanársegéd négy évig. Eközben másodállásban a Középülettervező Irodánál dolgoztam a Várnegyed újjáépítésén. 1955-ben visszakerültem Pécsre, főépítésznek, lakást is ígértek nekem.

– Tehát akkor végre jóra fordult a sorsa?
– Csak látszólag, ugyanis éjjel a lakást feltörték, és valaki más elfoglalta. Így egy évig utazgattam Pécs és Budapest között. 1956 szeptemberében azonban egy minisztériumi párttitkár Pécsett kiutalt lakását elcseréltem a budapesti, általam újjáépített otthonomra. Az akkor szovjet szolgálati lakásokat tartalmazó házban egyedül voltam magyar. Amikor 1956-ban kitört a forradalom, 10 000 ember vette körül a házat. Akkorra az oroszok már mind elmenekültek, én pedig hirtelen ötlettől vezérelve kiírtam az ajtómra, hogy „ez már magyar lakás”. Erre a pécsi rendőrök és rendőrtisztek feltörték a szovjet lakásokat, és beköltöztek, november 4-én pedig ők menekültek, és jöttek vissza az oroszok.

– Hogyan viszonyult a forradalomhoz?
– 1956 októberében megválasztottak a Munkástanács elnökhelyettesének. 1957-től két évre a Pécsi Tervező Vállalat igazgatójává választottak, de nemsokára lemondtam, mert láttam, hogy becsapják az építészeket. Teljesítményen alapuló bérezést ígértek, amiből nem lett semmi. Az állásomat meghirdettem a Népszabadságban, a 38 jelentkező közül a győri Építőipari Technikum vezetője került ki győztesen. Ő szeretett volna eltanácsolni a cégtől, azonban én maradtam. Ezután voltam műteremvezető, főépítész, és több más megbízatásom is volt.

– Akkor gondolom anyagilag egyenesbe került…
– Igen, kiemelt fizetést kaptam, 1000 forinttal többet, mint a többiek. Azonban aláírattak velem egy papírt, hogy maszek munkát nem vállalhatok. Eközben sok kollégám gátlástalanul vállalt magán megbízatásokat, így – velem szemben – komoly vagyont halmoztak fel. Időközben elváltam; a második feleségem a volt munkatársam lett, kiválóan tudta kamatoztatni építésztechnikusi végzettségét, máig nagyon sokat segít nekem.

– A Tervező Vállalat élén milyen vezetői elveket vallott?
– Mindig olyan munkát igyekeztem adni, amely egy kissé meghaladta az illető képességeit. Így mindenki sokkal jobb teljesítményre volt képes. Meggyőződésem volt és hirdettem is, hogy mindenki, minél gyorsabban intézze el a magánügyeit, hiszen addig úgysem tud rendesen dolgozni.

Szász János emlékkiállításának megnyitóján a Parti Galériában

– Hogyan kezdte érdekelni a fotózás?

– Amikor a saját tervezésű épületeimet, a családom tagjait fotóztam, elkezdtem komolyabban foglalkozni fényképezéssel is. A Magyar Fotóművészek Szövetsége 1958-ban hirdetett meg egy pályázatot, erre többen beadtunk képeket. Nyertünk, és egy tanfolyamon vehettünk részt, amelyet a fotográfia akkori legnagyobbjai tartottak Budapesten. Azóta vagyok a Magyar Fotóművészek Szövetségének tagja, több ciklusban a vezetőségbe is bekerültem. Megrendeztem „A Magyar fotóművészet 125 éve” című kiállítást a Nemzeti Galériában. A főkapura kitetettem Németh József két és fél méteres, gyönyörű hölgyet ábrázoló aktfotóját. A kép a megnyitás napjára eltűnt a falról. Máig sem tudom, hogy valaki ellopta-e vagy esetleg ideológiai okokból vette-e le valami ügybuzgó pártmunkás. Később, a Mecseki Fotóklubban Szász Jánossal és Lantos Miklóssal egészen másféle irányzatot képviseltünk, mint amit a kor diktált: egyikünket sem érdekelték a boldog munkáscsaládok és a termelési fotók, mindhárman kissé plakátszerű, modern fényképekkel jelentkeztünk.

– Miként vélekedik a mai fotóművészek teljesítményéről?
– Ma is akadnak igen tehetséges alkotók, azonban nem tudok mit kezdeni azzal, ha valaki a „művészi hatás kedvéért” szándékosan hibát hagy a fotóján, vagy olyan témát választ, amely teljesen öncélú, esetleg érthetetlen címet ad művének.

Gerner András





0
0
0
0
0

hírek innen, onnan

Muri Enikő is visszafizette a több millió forintos NKA-támogatást

Újabb szervezetek és magánszemélyek döntöttek a visszafizetés mellett.

Vízellátási gondok vannak több tucat zalai településen

Évtizedek óta nem tapasztalt vízhiány alakult ki Zalaszentgrót térségében, ezért 29 településen másodfokú vízkorlátozást kellett...

A magyar nyugdíjas ennyivel dolgozik többet, mint az osztrák

Első pillantásra megdöbbentő a különbség: 2026-ban egy magyar nő a normál öregségi nyugdíjkorhatár alapján akár 3 évvel és 6...

Újabb kormányalakítási egyeztetéseket kezdett a román államfő

Újabb kormányalakítási egyeztetések kezdődtek a román elnöki hivatalban kedden, miután a bukaresti parlament hétfő éjjel elutasította...

Autósok, figyelem: szerdán lélektani határ alá zuhan a dízel ára

Az elmúlt hónapokban az autósok lassan hozzászokhattak ahhoz, hogy tankolás előtt már nem elegendő megkeresni a legközelebbi...

Tuchel olyan kérdést kapott a blama után, az angolok sajtófőnöke befejezni sem engedte az újságírónak

Terítékre került (volna) a Thomas Parteynak és a hidratációs szüneteknek jutó pfujolás is.

A levendulát emiatt veszélyes túl későn visszavágni - a téli fagyok is károsíthatják

A levendulát sokan szeretik, de kevesen tudják: ha rosszkor metszed vissza, a téli fagyok akár tönkre is tehetik a növényedet! Most...

Minden vonat leállt Németországban

Teljesen leállította Németországban a vasúti közlekedést a Deutsche Bahn, miután hiba lépett fel az egyik informatikai rendszerben.

Két újabb Gripen harcászati repülőt kapott a Magyar Honvédség - fotók

Kürtös László, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára az ünnepségen kiemelte: a vadászgépek beszerzése mellett a magyar és...

Anglia nem tudta feltörni Ghána mély védekezését, gól nélküli döntetlen lett a vége

Az egyre frusztráltabb angolok sokat birtokolták a labdát, de csak két-három komolyabb helyzetig jutottak. A döntetlennel mindkét csapat 4...

Ezekkel az ételekkel támogathatod a szervezetedet, ha kevés a vasad

A tartós fáradtságot, a gyengeséget vagy a koncentrációs nehézségeket sokan a stresszre vagy a kialvatlanságra fogják, pedig a...

Ismét leállt a Facebook, nem megy az Instagram és a Messenger sem

Az elmúlt időszakban másodjára álltak le a Meta szolgáltatásai, sok platformot szinte egyáltalán nem lehet elérni.

0

Sport

További részletek derültek ki Németh Zsanett halálával kapcsolatban

Szerelmi dráma lehet a 32 éves birkózó tragédiájának hátterében.

Csoda a foci-vb-n, megtört a magyar bajnokság 40 éves átka

Ma hajnalban véget ért a magyar bajnokság szörnyű sorozata a világbajnokságon, itt vannak a részletek.

Szörnyű tragédia miatt utazik haza a vb-ről a francia kapitány, lecsalózták a Barcelonát Madridból - napi vb-körkép és átigazolási hírek

Ezek voltak a legfontosabb és legérdekesebb keddi hírek a világbajnokságon, a külföldi foci világában és a nemzetközi átigazolási piacon.

120 millió eurós csúcsigazolással sokkolná a piacot a Bayern München

Vincnet Kompany a Bundesliga egyik legjobb középpályását akarja.

Átigazolási szuperbomba, Luis Enrique, a PSG és a Liverpool is harcba száll a világ futballjának új csodagyerekéért, 100 millió euró sem lesz elég

! A mindössze 19 éves Yan Diomandé iránt Luis Enrique PSG-je és a Liverpool is komoly érdeklődést mutat, miközben az RB Leipzig még egy 100 millió eurós ajánlatnál is többre tartja a villámgyors elefántcsontparti

Ronaldo betalált a vb-n, és olyat tett, amire Messi sem volt képes

Történelmet írt a portugálok legendája.

Haaland megállíthatatlan volt a New Jersey-i éjszakában, Szenegál megint elkövette ugyanazt a hibát

Ezúttal nem csak képletesen kell érteni, hogy a stadion is beleremegett a szurkolásba...

Alexis Mac Allister klubváltása a címlapon, élete lehetőségét kaphatja a Liverpool sztárja

A Real Madrid lehet az argentin világbajnok következő csapata.

Fradi: Több alapember sem utazott el a csapat edzőtáborába - itt a névsor

Ezzel a 30 játékossal készülnek a zöld-fehérek.

Bulvár

Lemond és távozik egy fideszes politikus

De állítása szerint nem az elszámoltatás miatt.

Nemzeti „vagyonkezelés”: több sebből vérzik a két és fél milliárd forintos kölcsön, vádat emelt az ügyészség

A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt hat vádlottal szemben emelt vádat egy állami cég két és fél milliárd forintos kölcsöne kapcsán

Hatalmas pofon a nyugdíj előtt álló nőknek: szigorodnak a szabályok

Így változott a nyugdíj előtti álláskeresési segély.

Hét év után kitálalt Kulcsár Edina, most mindent bevallott

Összeszedte a bátorságát Kulcsár Edina és mindent elmondott.

Molnár Áron kikockázta a parlamenti felvételt, Juhász Hajnalka pikáns titkot oszthatott meg

Magyarország Kedvenc Reggeli Műsora ismét kitett magáért, de most túl messzire mehettek Juhász Hajnalkával.

Repülő koporsó: több utas összeesett az 56 fokos hőségben

Pokoli hőség uralkodott egy Antalyába tartó gépen: 56 fokot mértek a fedélzeten, többen rosszul lettek és összeestek. A Repülő koporsó: több utas összeesett az 56 fokos hőségben bejegyzés először Acnews-én jel

Magyar Péter: Nem fogják Rogán Antal vagy Orbán Viktor helyett elvinni a balhét az alacsonyabb szinten lévők

A miniszterelnök szerint a Tisztítótűz-művelet során az alacsonyabb szinten érintettek nem fogják a vezetők helyett vállalni a felelősséget. Úgy véli, ezek az emberek vádalkut köthetnek, mert nem akarnak börtönbe

Elképesztő szörnyűség a Gödöllő melletti óvodában: Sokkot kaptak a szülők, miután kiderült, mit tett az óvónő a síró kislánnyal

Hivatalosan is vádat emelt az ügyészség egy Pest vármegyei óvodapedagógus ellen, aki a vád szerint brutális és megalázó módon fegyelmezett meg egy ötéves gyermeket. A kislány zokogását megelégelő nő olyan mód

Orbán Viktorék titokban 5000 milliárd elköltésére hatalmazták fel magukat, ennek pedig csak a negyede menne a 4iG-ra

Még a választások előtt, az Orbán Viktor vezette Védelmi Tanács kezdeményezésére, kivonták a magyar GDP közel 6 százalékát érintő állami beszerzéseket a nyílt közbeszerzési eljárások hatálya alól. Az ügy

Eldőlt: nem jár élethosszig tartó juttatás Sulyok Tamásnak, Schmitt Pálnak és Novák Katalinnak

Nem kapnak többmilliós fizetést és a térítésmentes egészségügyi ellátást sem.  

Bruce Willis így nézett ki felesége 50. születésnapján: már alig lehet felismerni

Bruce Willisről felesége, Emma posztolt képet az 50. születésnapján.

0






0